Stawiając budynek mieszkalny chcemy by nie tylko pięknie wyglądał, ale również posiadał wykończenie z dobrej jakości surowców. Kluczowym segmentem wykończenia domu zdają się być podłogi. O ile barwę ścian możemy odświeżać do woli, posadzki to inwestycja na długie lata.

Salon, parkiet pałacowy Ambasador

Autor: Okoń Parkiety Tradycyjne i Pałacowe
Źródło: Okoń Parkiety Tradycyjne i Pałacowe

Aktualnie na deficyt tworzyw nie można narzekać. W sklepach dostępny jest duży wybór parkietów i desek podłogowych (polecam wylewki wolplan rzeszów) z różnych tworzyw i w rozmaitych kolorach. Jednym z najszlachetniejszych tworzyw do produkcji deski podłogowej uznawany jest dąb. Drzewo dębowe ma ciemno-złocistą barwę, odznacza się dużą trwałością, jest materiałem twardym, ciężkim i odpornym na wodę. Na rodzimym rynku drewno dębowe jest sprowadzane najczęściej z lasów na Mazurach, a także Podkarpacia.

Można wyróżnić kilka gatunków drewna dębowego. Drewno oznaczone klasą I charakteryzuje jednolita barwa oraz całkowity brak defektów, natomiast III i VI klasa to mniej szlachetny gatunek, który może posiadać spękania i sęki. Parkiet dębowy to prawdziwy faworyt wśród parkietów. Wpasuje się w prawie każde wnętrze oraz jest ponadczasowy. Dąb nie zalicza się do tanich tworzyw, ale niewątpliwie wart jest inwestycji. Jeżeli chodzi o surowce do produkcji desek podłogowych, wart podkreślenia jest także jesion. Dla poszukujących okazji: .

W Polsce jesion uznawany jest za jeden z bardziej szlachetnych gatunków drzew. Do produkcji desek podłogowych, jesion zdobywany jest również między innymi z krajów europejskich, Azji i Kaukazu. Deska jesionowa staje się ostatnio bardzo pożądana. Tak jak parkiet dębowy, jesion jest twardy oraz odznacza się wytrzymałością. Wyróżnia się gęstym usłojeniem i jasnym kolorem. Deska jesionowa również podlega klasyfikacji. W zależności od gatunku, wyróżniamy klasę od I do IV. Bez względu na klasę na rynku dostępne są różne modyfikacje kolorystyczne, na przykład jesion wędzony, bielony, czy kolorowy. Tu więcej: .

Parkiet z grabu

Autor: Podłogi.info

Wybierając podłogę drewnianą nie warto decydować się na najtańsze odmiany drewna. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że posadzka jest wystawiona na duże zużycie i ma nam służyć szmat czasu.