Od tysiącleci ludzie prześcigają się w stwarzaniu kolejnych budowli, nadając im charakter pasujący do rzeczonej mody. O tym w jaki sposób konkretny budynek wygląda nie decyduje sam plan architektoniczny czy pomysł budowniczego, idea to z pewnością nie koniec.

O końcowej formie jaką dostaniemy budując nową budowlę z pewnością decydują też materiały, z których będzie wykonana.Budownictwo, jako forma aktywności człowieka dotycząca kreowania różnego typu obiektów jest powiązana z człowiekiem od zarania dziejów, kiedy to pierwsi ludzie porzuciwszy życie w incydentalnie odkrytych jaskiniach zaczęli budować swoje pierwsze konstrukcje o różnorodnym przeznaczeniu (o dachach (poznaj wolplan docieplanie dachów płaskich) i dachówkach).

krycie dachu blachą

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński

Z punktu widzenia cywilizowanych ludzi był to milowy krok w kierunku zmodernizowanego świata. Dzięki wznoszeniu budynków, nawet tych prowizorycznych, człowiek stał się znacznie bardziej niezależny, ponieważ nie był już skazany tylko i wyłącznie na nieliczne naturalne schronienia, takie jak groty. Początkowo domy były stosunkowo niewytrzymałe, przypominające wyglądem szałasy możliwe do zaobserwowania stale w niektórych zakątkach globu nieskażonych cywilizacją. Przeważnie były tworzone z gliny, kamieni jak i części roślin, przypominając bardziej szałasy niż znane nam budowle.

Z czasem pierwotni budowniczowie odkrywali kolejne metody, dzięki czemu domy były znacznie bardziej trwałe.

O ile wzniesienie ścian nie było większym wyzwaniem, konstrukcja dachu, który chroniłby od deszczu czy dawał cień w męczący upał była już problemem. Najlepszą drogą, stosowaną do dziś było budowanie dachu przez układanie wielu warstw liści bądź trawy przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia tak jak współczesna dachówka ceramiczna (kilka słów o dachówkach). Myśl mająca swój początek w tak odległych czasach jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań budowlanych po dziś dzień, ciesząc się dobrą renomą we wszystkich krajach, w związku z czym warto rozważyć ten wybór przy budowie własnego domu.