W czasie rozpoczynania budowy wybór podstaw to jedna z ważniejszych czynności, którą trzeba wykonać najszybciej jak to możliwe. Nie tylko ceny są ważne, relewantne są przede szczególnie części takie jak: cegła klinkierowa lub nadproża, natomiast ich jakość jest znaczącym kryterium.

Zwłaszcza warto się zastanowić nad wyborem budulca niezwykle renomowanej oraz wypróbowanej już firmy, aby efekt końcowy był trwalszy, natomiast praca mniej skomplikowana i zdecydowanie szybsza. Cegła klinkierowa jako materiał budowlany wypalana jest w wysokiej temperaturze, ponadto uzupełniona jest o glinę i piasek. Z tego powodu cegła klinkierowa jest – podobnie jak dachówka z ceramiki – niesamowicie wytrzymała, jeśli chodzi o działanie czynników zewnętrznych.
Dachówka rustykalna   Holenderki OVH

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Dachówka podstawowym materiałem budowlanym
Często zdarza się, że produkujące materiały budowlane o niezwykle niskich cenach nie są gwarantem trwałości oraz produkty w rezultacie nie są tak wytrzymałe jak droższa konkurencja. Znanych jest wiele typów elewacji, począwszy od tynku po cegły ceramiczne. Najczęściej jednak wybierana jest cegła klinkierowa. Jest to produkt całkowicie naturalny zrobiony z gliny oraz piasku. Jej ogromną zaletą jest duża odporność na czynniki atmosferyczne takie jak mróz czy wilgoć.

Ceramika budowlana wyrabiana z mieszanki, przydatna w budownictwie
Rozbudowana paleta kolorów, jakie polecają producenci materiałów takich jak dachówka umożliwia dokonanie wyboru oraz komponowania elewacji w jakikolwiek sposób. Istotnym plusem elewacji wykonanych z materiału takiego jak cegła klinkierowa lub zastosowana ceramika budowlana jest trwałość. Daje to nam gwarancje utrzymania w doskonałej formie na długie lata.
Nadproża – elementy konstrukcyjne w formie belek
Oczywiście elewacja domu jest jego wizytówką, dlatego warto zainwestować w nadproża. Wstawiając okna (sprawdź: okna pcv) lub drzwi można wykorzystać właśnie nadproża. Jest to element konstrukcyjny, za pomocą którego możliwe jest zrobienie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach. Podstawowym zadaniem tego elementu jest przenoszenie ciężaru stropu, ścian oraz dachu. W przypadku tej części najważniejsza jest wytrzymałość, gdyż podstawowe zadanie to utrzymanie sporego ciężaru. Nadproża dają duże możliwości dowolnego komponowania elewacji oraz tworzenia detali architektonicznych. Szerzej o tym – www.