W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ochroną środowiska, skażeniem środowiska itp. Na znacznie szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc niejako wykorzystuje się siły natury do uzyskiwania energii potrzebnej człowiekowi. Z tego powodu przykładowo ostatnio zbudowano w Polsce tak wiele wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.

Ponadto duża liczba właścicieli domów inwestuje w tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia te umieszcza się na dachu budynku, a one zamieniają energię pochodzącą ze światła słonecznego na ciepło potrzebne na przykład do ogrzania wnętrza lub wody.

Jeśli opisywany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, nie zwlekaj i przeczytaj szczegóły tutaj Kosmetyki organiczne – poznasz jeszcze bardziej precyzyjne dane.

Dosyć nową ideą jest również tak zwany dom energooszczędny, zwany też domem pasywnym. Tą nazwą określa się budynki konstruowane tak, aby zużycie energii przez osoby w nich mieszkające było jak najbardziej zminimalizowane.

Warunki, które musi spełniać dom

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie ta energooszczędność budynków jest określeniem dosyć pojemnym, ponieważ nie określono dokładnie, jak taka dom ma powstawać. Dlatego domy pasywne są różnorodne, ponieważ buduje się je z zastosowaniem rozmaitych technologii. Jest jednak parę warunków, jakie dom musi spełniać. Przede wszystkim muszą być uwzględnione określone wartości dotyczące izolacji cieplnej. Mitem jest twierdzenie, z jakim można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany muszą „oddychać”. Najważniejsze jest zapewnienie określonego stopnia izolacji. Polecane jest również używanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i posiadanie domu pasywnego związane jest z różnorodnymi korzyściami. Przede wszystkim pociąga za sobą znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Większość energii koniecznej do ogrzania domu otrzymuje się z energii słonecznej. W ten sposób środki wydawane na opał są znacznie mniejsze. Wadą jest jednak koszt postawienia tego rodzaju budynku. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w wybudowanie standardowego domu. Niewątpliwie także można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w kraju są znacznie większe niż w innych krajach. Czynnik ten często stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w budynki pasywne.