Przy budowie domu na początku stawia się gołe ściany, później trzeba wylać strop, montuje cały dach i tworzy instalacje i przyłącza. Dopiero po tym wszystkim przychodzi pora na wykańczanie wnętrz, kładzenie tynków, wylewki, podłogi i pomalowanie wszystkich pomieszczeń.

Jednym z bardziej istotnych etapów prac wykończeniowych, mających sporo wpływu na wygląd pomieszczeń w domu, jest położenie trwałych i najbardziej istotne prostych tynków. Tynki Używane są w pracach budowlanych od setek lat. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie ściany, a także ich zabezpieczenie (poznaj zabezpieczenia ppoż od mercora) przed wpływami atmosferycznymi, mechanicznymi i wpływem wilgoci. Wewnątrz pomieszczeń ciepły tynk będzie miał także za zadanie wygładzenie każdej ściany i ich przygotowanie pod powłokę malarską. Doświadczone osoby potrafią tak zrobić tynki, że na ścianach nie można będzie zauważyć ani jednego wgłębienia albo wybrzuszenia, ale dużo zależeć będzie od wybrania odpowiedniego rodzaju tynku.

Obecnie zewnętrzne tynki można wykonywać z najróżniejszych materiałów. Ich wybór będzie przede wszystkim uzależniony od rodzaju pomieszczeń, w jakich zostaną użyte, możliwości fachowców je robiących oraz nakładów, jakie będzie się chciało ponieść na wykończenie ścian. Najtańsze są mineralne tynki, które jako pierwsze zaczęły być stosowane w szerokim zakresie. Ich podstawowym składnikiem powinien być odpowiedni rodzaj cementu, poza tym stosuje się w nich kilka innych naturalnych składników.

tynk wewnętrzny

Autor: Alpina
Źródło: Alpina

Bardzo dużym plusem tego tynku jest przepuszczalność wodnej pary, dzięki czemu nadaje się dobrze do pomieszczeń które wymagają dobrej wentylacji. Analogiczne właściwości mają tynki wapienne, ich składnikami są piasek, woda i wapno zmieszane w odpowiednich proporcjach.

Ze względu na duży zakres możliwych zastosowań i niewysokie ceny są one dzisiaj jednym z najpopularniejszych typów tynków. Jeżeli ktoś będzie chciał zrobić ściany o dużej gładkości, to wymienione wyżej rodzaje tynków będą niewystarczające, w tego typu sytuacjach znacznie lepiej nadawać się będą tynki z akrylu lub gipsu.