Fotowoltaika jest jedną z bardzo śmiałych i przychylnych dla otoczenia technologii. Systemy fotowoltaiczne wyróżniają się łatwością instalowania i są łatwe do wyeksploatowania zarówno w warunkach przemysłowych jak i w gospodarstwach domowych.

Okiennice z modułami fotowoltaicznymi

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
W instalacjach fotowoltaicznych, prócz narzędzi odpowiedzialnych za wygenerowanie prądu elektrycznego, zasadniczą rolę gra akumulator do fotowoltaik, który pozwala na nagromadzanie i przechowywanie energii.
Zazwyczaj branym pod uwagę parametrem przy kupnie akumulatora jest pojemność. Stanowi ona zdolność akumulatora do gromadzenia ładunku elektrycznego.

Żądania, które stawia się akumulatorom używanym w instalacjach fotowoltaicznych są nieco inne jak w przypadku akumulatorów używanych w innych urządzeniach.
W kontekście zakresu działania instalacji fotowoltaicznej wypada mieć na uwadze pracę akumulatora w sposobie buforowym, z rzadkim zostawaniem w stanie pełnego naładowania. Zasadnicza jest trwała praca cykliczna, oraz założenie czasu wyładowań. Zwraca się uwagę na aktywność akumulatora w szerokim obszarze temperatur, również okresy między doładowaniami liczone w dniach. W efekcie jeżeli w instalacji fotowoltaicznej zostanie zastosowany tradycyjny akumulator, to z pewnością nie osiągnie on zaplanowanego czasu użytkowania.

Istotne jest zatem użycie akumulatorów specjalnie do tego przeznaczonych.W instalacjach fotowoltaicznych nader często wykorzystywany jest akumulator do fotowoltaik oparty na technologii AGM. Cały elektrolit jest skupiony w oddzielaczach tworzących maty z włókna szklanego, które zlokalizowane są między ołowiowymi taflami akumulatora. Jest więc usunięta szansa wyciekania elektrolitu z uszkodzonego mechanicznie akumulatora.

prąd

Autor: Skoff
Źródło: Skoff
Osobną grupę ustanawiają akumulatory akumulatory do wózków widłowych żelowe, gdzie elektrolit osadzony w strukturze krzemionki wymieniono w żel. Jako pozytywy akumulatorów tego typu wymieniane są przede wszystkim wysoka sprawność ładowania, mniejsze żądania wentylacyjne, także brak następstwa rozwarstwiania elektrolitu w toku powolnego ładowania.