Obecnie dużo domów posiada obszerne przeszklenia, jakie charakteryzują się bardzo dużą izolacyjnością cieplną. Jeżeli jednak chcielibyśmy, aby wnętrza takich budynków w okresie letnim nie nagrzewają się za bardzo, konieczne jest stosowanie przesłon okiennych.
Ewentualnych rozwiązań jest niezwykle dużo, a wybór jest zależny przede wszystkim od tego, w jakim stopniu mają chronić nas przed słońcem.
Źródło: BRITOP Lighting
Olbrzymie okna zamontowane w ścianach lub wstawione w pokrycie dachowe mają na celu zapewniać odpowiednią ilość naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, że nawet te, jakie mają bardzo dobre właściwości izolacyjne, w lecie mogłyby w dużym stopniu przyczyniać się do przegrzania pomieszczenia. Żeby środek mieszkania się nadmiernie nie nagrzewał, trzeba wyposażyć takie okna w odpowiednie przesłony okienne, za pomocą jakich reguluje się stopień nasłonecznienia.
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki ich użyciu można niezwykle obniżyć temperaturę w pokojach. Okna (sprawdź: drzwi online) są zaopatrzone w zestawy szybowe, jakie składają się z co najmniej dwóch tafli szkła. Do ich tworzenia przeważnie są stosowane takie szkła jak szkło niskoemisyjne lub termoizolacyjne. Redukuje ona ucieczkę ciepła, ale również sprawia nadmierne nagrzewanie pomieszczeń. Bywa to bardzo męczące zwłaszcza na poddaszach, ponieważ jest w tamtym miejscu mniejsza kubatura pomieszczenia, a okna dachowe są ustawiane do słońca prawie w prostopadły sposób. Tego typu problem rozwiążą droższe w zakupie szyby wykonane ze szkła selektywnego. Posiadają one powłoki dwufunkcyjne. Łączą one wszystkie atuty wspomnianych warstw niskoemisyjnych.
Mogłyby więc ograniczać znacznie ucieczkę ciepła i pełnią funkcje przeciwsłoneczne czyli refleksyjne. Ale promienie słoneczne, jakie wpadają do mieszkania są kontrolowane przez stosownie wybrane przesłony okienne.