Planowanie instalacji wymaga nie tylko dogłębnej wiedzy światowych norm, lecz również stosowanie zasad właściwej praktyki technicznej. Tryskacz stanowi dyszę zamkniętą modułem termoczułym.
Zasada działania polega na rozpadzie elementu termoczułego pod działaniem temperatury powstającej w trakcie pożaru, otwarciu dyszy i wypływie wody.
Źródło: http://www.flickr.com
Instalacje tryskaczowe instalacje tryskaczowe są nadzwyczaj efektywne dzięki wykorzystaniu wody jako środka gaśniczego. Woda, jak żadna inna ciecz ma predyspozycje do wchłaniania wielkich ilości ciepła. Woda była, jest i przypuszczalnie będzie przez najbliższe lata najtańszym i najłatwiej dostępnym środkiem gaśniczym. Nie należy natomiast zapominać, że woda nie może być wykorzystywana do tłumienia wszelkich pożarów, problem ten dotyczy wszelkich specyfików gaśniczych.
Źródło: http://www.flickr.com
Porządnie opracowana i zamontowana instalacja tryskaczowa jest w stanie długo i porządnie służyć pod zastrzeżeniem odpowiedniej pielęgnacji, właściwej ze światowymi standardami. Pieczołowicie prowadzone oględziny pozwalają także na znaczne rozszerzenie okresu użytkowania. Przy dobrze wykonywanych czynnościach eksploatacyjnych, wraz z upływem czasu efektywność urządzeń tryskaczowych wcale nie maleje.
Zgodnie z polskimi przepisami w budynkach produkcyjnych, oraz magazynowych, w celu nieograniczania średnic strefy pożarowej i zachowania należytej klasy wytrzymałości pożarowej budynku, konieczne jest wspólne stosowanie tryskaczy, oraz automatycznych narzędzi (polecam produkty helios-preisser) oddymiających. Taką gwarancją jest wykonywanie i monitorowanie każdego z etapów przez osoby mające porządną w tym obrębie wiedzę.