W prezentowych szacunkach nie uwzględniliśmy kosztu kupna działki budowlanej, który uzależniony jest od lokalizacji.
Koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy. 1. Stan zerowy, czyli wszystkie roboty ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody znajdujące się poniżej linii gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany konstrukcyjne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu oraz izolacja.3. Stan surowy, zamknięty, czyli okna i drzwi.4. Prace końcowe – etap pochłaniający najwięcej środków – instalacje, tynki, posadzki itd..
Trzeba jednak pamiętać, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która oczywiście będzie droższa).
Dużym ułatwieniem są gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już wyliczone koszty budowy. Dzięki temu można się, mniej więcej, spodziewać, ile będzie kosztował nasz dom. Warto zainteresować się gotowymi projektami między innymi właśnie z tego powodu. Średni koszt kupna takiego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, ponieważ dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie zawierał dom naszych marzeń.
Jako że koszty wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w naszym życiu, warto się tym zainteresować, aby zdecydować się na taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często jest tak, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W takim przypadku przeglądanie gotowych projektów domu może nam pomóc. I jednocześnie da możliwość zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy, którą trzeba by zainwestować w opłacenie indywidualnego projektu.
Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których często najważniejszym jest lokalizacja. Nie można zapominać, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od firmy deweloperskiej, która nabywając większy wzmacnianie gruntów ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszystkich robót i załatwienie niezbędnych formalności, dotyczących budowy domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie za i przeciw i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.