Pleksi to bezbarwne tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu oraz w pierwotnej formie jest sztywne, lecz także termoplastyczne. Dzięki temu możliwa jest jego łatwa obróbka mechaniczna i modelowanie.

Inne określenia takiego tworzywa to szkło organiczne czy też pleksiglas.
zabawne kapcie dla dzieci

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Polimetakrylan metylu jest uzyskiwany dzięki procesowi polimeryzacji anionowej, lub rodnikowej. Jeśli natomiast chodzi o modelowanie, to wykonuje się je przy wykorzystaniu obróbki termoplastycznej i gotowego granulatu. Dla przykładu surowiec taki mógłby być stosowany w reklamie, w której płyta plexi może mieć dosłownie każdy wymiar oraz kształt. Pleksi posiada iluminowane krawędzie, zatem doskonale nadaje się do tworzenia różnego rodzaju napisów czy naturalnie całych oznakowań. Plastyczność takiego materiału i to, że może ono mieć dowolny kolor powodują, że plexi jest bardzo często wykorzystywane w branży reklamowej. Kolejnym istotnym czynnikiem może być to, że cięcie tego surowca nie powoduje żadnych problemów. Jeżeli płyta jest stosunkowo cienka, można to zrobić za pomocą noża, natomiast jeśli ma ona większą grubość – można użyć wyrzynarki lub piły.
Klejenie płyty pleksi może wymagać użycia specjalistycznych, np. światłoutwardzalnych klejów. Substancje te mają ten walor, że nie wywołują tworzenia się pęcherzyków powietrza naturalnie przy zapewnieniu zupełnej przezroczystości. Tego typu kleje do plexi można by kupić w składach budowlanych i nie są one zbyt drogie.

Jeżeli z jakichś powodów chcemy rozpuścić plexi, możemy zastosować gorącą temperaturę, przy czym nie byłoby to najlepszym wyjściem. Nietermiczne rozpuszczanie pleksi można natomiast wykonać za pomocą acetonu czy octanu etylu.