Inteligentny budynek nie jest już żadną nowinką. Wykorzystanie automatycznych układów i obsługiwanych centralnie układów to niemalże norma w dużej części budowanych obecnie obiektów publicznych i coraz częściej również w domach jednorodzinnych. Automatycznie sterowane bramy, oświetlenie, klimatyzacja czy rolety przede wszystkim pozwalają oszczędzać czas, zapewniają wygodę i komfort używania.

Inteligentny dom

Autor: Inplus PR
Źródło: Inplus PR
Od jakiegoś czasu kładzie się także nacisk na wykonywanie tych instalacji tak, by ich działanie przyczyniało się do oszczędności w eksploatacji obiektu oraz zasobów cieplnych i wodnych. Czyli podsumowując, inteligentny budynek to także budynek proekologiczny. Przykładowo, sterowanie roletami pozwoli na zarządzanie energią ze słońca dostarczaną do wnętrza pomieszczenia. Pomaga obniżać koszty związane ze schładzaniem albo ogrzewaniem pomieszczeń. To samo będzie dotyczyć sterowania klimatyzacją w budynku. Odpowiednio rozmieszczone czujniki przekazują sygnał do włączenia bądź wyłączenia instalacji w sytuacji gdy temperatura za oknem i w pomieszczeniach osiąga dany poziom – firma Ospel.

Projektowane instalacje mogą być sterowane przewodowo, przy pomocy naściennych sterowników montowanych w pobliżu instalacji, albo zdalnie, drogą radiową i przy pomocy pilota.

Jeśli chcesz przeczytać coś faktycznie bardzo interesującego, sprawdź treść (https://www.warynski.pl/mieszkania-na-sprzedaz-warszawa/) tej strony a z pewnością nie pożałujesz.

Niektóre z nich będą wymagać jakiegoś udziału użytkownika, który decyduje kiedy opuszczać rolety albo uruchomić ogrzewanie. Inne mają takie rozwiązania, że tak naprawdę nie wymagają nawet obecności człowieka, żeby w pełni samodzielnie funkcjonować zgodnie z zaprogramowanymi danymi.

Pełna automatyzacja pozwala na takie ustawienie urządzeń, żeby odpowiednio podnosiły lub opuszczały roletę, gdy za bardzo świeci słońce albo na zewnątrz zmniejsza się temperatura. Nowoczesne czujniki radzą sobie z tym doskonale, powodując że człowiek zupełnie nie musi nad tym czuwać. Pomimo całkiem sporych dużych kosztów zastosowania takich rozwiązań, największą ich zaletą jest bardzo duża oszczędność kosztów eksploatacji obiektu. Nie do przecenienia jest również bezpieczeństwo, jakie może dać zautomatyzowane zarządzanie wszystkim w czasie nieobecności właścicieli.