Posiadacze domów wolnostojących wielokrotnie rozważają, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe są najbardziej efektywne oraz zarazem ekonomiczne.
Natychmiast na myśl przychodzą systemy tryskaczowe, które są często stosowane w budynkach użyteczności publicznej.
Źródło: SwedeCenter
Podczas projektowania domu dodanie w nim zabezpieczeń przeciwpożarowych jest bardzo proste. Tryskacze wykorzystujące miedziane rury konstrukcyjneą bezpieczeństwo, gdyż same także są bezpieczne. Są one niepalne i mogłyby wytrzymać ogień, a jest to jedna z ogromnych zalet. Instalacja systemu tryskaczowego w relatywnie starym budynku także nie sprawia jakichś większych kłopotów. Automatyczne układy tryskaczy mają znaczną przewagę nad układami alarmowymi PPOŻ, ponieważ nie tylko są w stanie wykryć ogień, lecz także natychmiast zaczną go gasić. Tryskacz zostaje uruchamiany w wyniku osiągnięcia określonej temperatury, która przeważnie wynosi 30 stopni powyżej maksymalnej temperatury konkretnego pomieszczenia i podaje wodę tam, gdzie pojawił się ogień. Tryskacze mogą otwierać się wyłącznie w okolicy miejsca wystąpienia pożaru.
Z takiego powodu, że odpowiadają one na temperaturę, często jeden tryskacz albo nawet 2 tryskacze mogą wystarczyć do zgaszenia małego pożaru. Warto też wspomnieć, że interwencjom straży pożarnej często towarzyszą duże straty spowodowane przez wodę. Tryskacze natomiast są włączane wyłącznie w takiej sytuacji, gdy wyłania się taka potrzeba. Systemy tryskaczy mogą być wyprodukowane przy zastosowaniu miedzi, która jest materiałem relatywnie miękkim o niezwykle szczególnej łososiowo – różowej barwie.
Przy kontakcie z powietrzem niezwykle prędko powleka się ochronną cieniutką powłoką tlenku, która zapobiega pojawieniu się kolejnych reakcji. Miedź, która jest narażona przez dłuższy okres czasu na działanie wilgoci, może wytwarzać warstwę, która określana jest jako patyna oraz ochrania ona ten metal przed korozją.