Przygotowanie osłony cieplnej oraz wodnej jest w przypadku dachów płaskich znacznie mniej skomplikowane niż kiedyś. Brak tego docieplenia może spowodować znaczne straty energii, zatem tego typu izolację należy traktować jak inwestycję.
Decydując się na budowę albo remont budynku, który posiada taki rodzaj dachu, należy wziąć pod rozwagę fakt, że wykorzystana przy jego ociepleniu izolacja musi wytrzymać wiele lat.

Aby unikać jakichkolwiek problemów, konieczne jest użycie najlepszych surowców. Trzeba mieć świadomość, że posiadają one dużo swoich parametrów, które wyznaczają to, do jakiego rodzaju warunków zostały wyprodukowane. To natomiast wymaga dogłębnej wiedzy. Istnieje pogląd, według jakiego izolacja dachu płaskiego powinna zostać stworzona przy użyciu czterech warstw. Pierwsza z nich pełni funkcję konstrukcyjną i jest to w rzeczywistości blacha trapezowa lub płyta żelbetowa. Następnie wykorzystuje się warstwę paroizolacyjną, termoizolacyjną oraz poszycie zewnętrzne, zatem zazwyczaj papę termozgrzewalną.

lampa salonowa

Autor: HimmelrichPR
Źródło: http://www.flickr.com
Innymi słowy dowolna izolacja dachu płaskiego to ocieplenie oraz warstwa mająca na celu uszczelnić dach(zobacz wpust dachowy standard) przed pojawieniem się zawilgoceń. Przy wykonywaniu takich izolacji należy mieć na uwadze m.in. typ dachu czy też obecnych w danym miejscu czynników atmosferycznych. Posiada to też wpływ na użycie określonych technologii i na sposób kładzenia pojedynczych powłok. Jedną z najpopularniejszych metod jest zaizolowanie dachu przy pomocy płyt styropianowych, gdyż jest to materiał twardy oraz wytrzymały na oddziaływanie wody.

Wadą tego rozwiązania jest brak wytrzymałości na ogień oraz jego duża przepuszczalność dźwięków. Przy wykonywaniu takiej izolacji można by także zastosować wełnę mineralną.