Oszalowaniem albo inaczej mówiąc deskowaniem określamy konstrukcję wyłącznie chwilową podczas dla przykładu budowania fundamentu. Budowa ta wykonana jest najczęściej z desek lub płyty z małej jakości drewna, jednak pojawiają się także szalunki wykonywane z metalu.
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu deskowaniu wylewana mieszanka betonu może uzyskać odpowiedni kształt. Świeży beton (zobacz: beton strukturalny na ściany) nie rozlewa się poza obszar, w którym jest wylewany, a sama wylewka mogłaby otrzymać właściwy układ aż do chwili jej zastygnięcia. Oszalowanie może umożliwić również podtrzymanie zbrojenia do momentu ściśnięcia się ułożonej w ten sposób mieszanki. Żeby zrobić z betonu części o właściwych wymiarach i kształtach, niezbędne są właściwe formy. Dlatego też do ich sformowania służy szalunek. Nie zawsze są to deski, szalunki systemowe czy płyty wiórowe. Mógłby to być również odpowiednio wyprofilowany grunt czy szalunki ziemne.
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba jednak pamiętać, że źle przygotowane szalunki podczas układania prawie płynnej mieszanki betonowej mogłyby zdeformować się wskutek działania ogromnej masy. Tu należałoby dodać, że jeden metr sześcienny betonu ma wagę ok. 2,400 kilogramów. Z takiego powodu, że prace konstrukcyjne prowadzone są wielokrotnie pod presją małej ilości czasu, to jakiekolwiek korekty przy przygotowywaniu szalunku w trakcie betonowania są niemalże niemożliwe. Niezwykle istotna jest też ich szczelność. Pod wpływem naporu betonu mogą się wyginać, rozszczelniać lub przekręcać. Może to prowadzić do zdeformowania kształtu oszalowania oraz wydanych w nich elementów. Definitywnie posiadają one inne rozmiary i potrzebują niejako wyprostowania.
Może to w skrajnych okolicznościach mieć wpływ na nośność np. słupów. Układanie betonowej mieszanki mogłoby wymagać od twórców wprawy oraz praktycznej wiedzy. Najkorzystniej jest wykonywać betonowanie bez żadnych przestojów.