Już nie kolory czerwieni, nie dachy zielone lecz czarny wiedzie prym pośród kolorów dachówek selekcjonowanych przez krajowych inwestorów. Ciemne dachy są bowiem bardzo efektowne – wyraźnie uwidoczniają bryłę budowli. Ciemny dach umożliwia wykreowanie minimalistycznego, współczesnego stylu budynku, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczny projekt domku. Decydując się na czarny dach, pomyśl zawczasu o należytej termoizolacji, która uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w parne dni.
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach czerń stała się elementem powszedniego krajobrazu polskich osiedli a także domów wolnostojących. Z awangardy przeszła do głównego nurtu, w czym znaczną zasługę mają producenci dachówek betonowych jak też ceramicznych, oferujący coraz ciekawsze akcesoria w kolorze czarnym. Czerń – niczym sukienka „mała czarna” – za każdym razem przykuwa wzrok, odbieramy ją jako synonim klasy, prostoty, niezłego gustu. Tę tendencję dojrzeli już pewien czas temu dekarze, wedle których ciemna dachówka to hit pośród inwestorów. Warto odnotować, iż budynki z czarnymi dachami najlepiej prezentują się na otwartej przestrzeni, eksponując całą bryłę budowli. Coraz to więcej ludzi pragnie posiadać dom we współczesnym stylu, do którego czarny nadzwyczaj pasuje a także podkreśla jego styl.
Warto pamiętać, że czarny kolor bardziej pochłania światło – w rezultacie zimą zyskamy ponadplanowe „docieplenie”, w lecie zaś możemy odczuwać podniesienie temperatury na poddaszu projekt domu z poddaszem – o ile nie zatroszczymy się o termoizolację dachu na etapie konstrukcji. Za termoizolację dachu w dużej mierze odpowiada materiał izolacyjny – przeważnie jest to wełna mineralna lub wełna szklana. Jej należycie grubą warstwę układa się pomiędzy krokwiami, pod membraną dachową, i obudowuje od wnętrza przykładowo płytą gipsowo-kartonową.
Źródło: http://www.flickr.com
Innym efektywnym sposobem na zabezpieczenie poddasza przed przesadnym ogrzewaniem może być użycie membrany z powłoką refleksyjną. Taka paroprzepuszczalna błona, dzięki swojej powłoce refleksyjnej odpierającej do 83% ciepła promieni słonecznych umożliwia obniżyć temperaturę na mansardzie nawet o 3 stopnie w upalne dnie. Potrzebne będą też kształtki styropianowe, które to pomocne będą przy usuwaniu tak zwanych cieplnych mostków.