Początkujący majsterkowicz powinien skompletować narzędzia konieczne do pracy w warsztacie. Jeżeli to mają być przybory do obróbki drzewa, to powinniśmy skupić się na rylcach, piłach oraz szlifierkach, lecz nie możemy zapomnieć o paru innych urządzeniach. Jednym z najistotniejszych akcesoriów w pracy każdego cieśli są – co oczywiste – stoły ślusarskie.

Każdy zakład ślusarski musi ich mieć na stanie przynajmniej dwa, są bowiem podstawowym miejscem pracy na każdym etapie działania. Stoły ślusarskie są typem stołów warsztatowych i mogą być zrealizowane zarówno z metalu, jak również z drewna. Charakteryzują się na ogół solidną konstrukcją a także umożliwiają w funkcjonalny a także estetyczny sposób wyekwipować stanowiska warsztatowe oraz ślusarskie w każdym zakładzie.

Z drewna możemy wyczarować istotnie wiele cudownych rzeczy, począwszy od mebli, takich jak szafki, regały, stoły, biurka, aż do drewnianych figurek, elementów dekoracyjnych oraz akcesoriów meblowych. Do biegłości w obróbce drzewa dochodzi się przez praktykę a także wiedzę na temat drzewa. Większy odłamek drewna, z którego chcemy zrobić mniejsze fragmenty możemy pociąć z pomocą ręcznej piły, jednak to już przeżytek. O wiele bardziej komfortowe jest zastosowanie pilarki łańcuchowej spalinowej, dzięki której precyzyjnie a także prawie bez wysiłku utworzymy blogi drzewa o takiej wielkości, jaka nam się będzie wydawała należyta.

Wieszak z narzędziami

Autor: IQRemix
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby drzewo stało się gładką deską musimy użyć szlifierki, a gdy potrzebujemy wyrównać mały fragment drewnianej nawierzchni wystarczy papier ścierny właściwej grubości. Z kolei laubzegi służą do przydawania cząstkom drewna pożądanych kształtów. Przydadzą się również wiertarko-wkrętarka, śruby nierdzewne. Wszystko znajdziesz na stronie bufmax.pl. Nieocenionym narzędziem do dokładnego cięcia (zobacz wycinanie laserowe) drewna jest piła tarczowa.

Jeśli mamy ambicje nieco artystyczne, to przyda się komplet rylców. Przeważnie komplety zawierają sześć dłut o przeróżnym rozmiarze. Za pomocą właściwego rylca i drewnianego młotka możesz przystroić wyselekcjonowany fragment ławy albo przodu szafki, lecz konieczna jest do tego dość duża wprawa. Ornamenty ozdobne uzyskuje się też przez przypalanie drzewa specjalnym palnikiem. Do drobnych elementów używa się rydełek.