Drewno jest surowcem higroskopijnym oraz anizotropowym. Stąd jego właściwości mechaniczne zależą od kształtowania się jego wilgotności.
W każdym użyciu drewna powinna przestrzegana być reguła utrzymania stałej wymaganej technicznej wilgoci, równoważnej przy której nie zmienia one swoich kształtów.
By jednak spożytkować drewno w sposób optymalny pod względem technicznym, trzeba dbać o jego wilgoć a to można czynić tylko przez dokładne sprawdzanie jego wilgoci. Badanie wilgoci drewna możemy dokonywać na wiele sposobów. Pierwszą ze strategii jest nadzwyczaj dogłębna oraz stosowana w warunkach laboratorium zakładowego a także suszarniach drewna.
Zaciekawił Cię nasz opis? Przejdź zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj opony diagonalne tak długo, jak zechcesz o ciekawiących Cię sprawach.
Z kolei druga elektrometryczna jest względnie praktyczna a także stosowana wszędzie a szczególnie w zakładach przerobu drewna na składach drzewnych w dużych oraz małych zakładach rzemieślniczych.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Strategia suszarkowo-wagowa polega na pobraniu próbki o rozmiarach 2x2x2 cm z Wnętrza badanej deski czy też fragmentu. Następnie dopełnia się ich ważenia z czułością do 0,01g. Zbadane próbki umieszcza się w suszarce elektrycznej – laboratoryjnej, wyekwipowanej w termoregulację, jaka podtrzymuje temperaturę na żądanym poziomie z dokładnością do +/- 5 °C. Wilgotność drewna (Wo) oblicza się z czułością do 0,5%. Oprócz tego zawsze można zastosować tak zwany miernik wilgotności drewna. Istnieje na rynku szereg typów wilgotnościomierzy.
Do bezproblemowych w obsłudze należy wilgotnościomierz D-3, który dokonuje pomiaru wilgoci drewna 6%-30% wilgotności bezwzględnej. doświadczenie zawodowe przekonuje, iż bez podobnych przyrządów nie można w sposób prawidłowy dopełniać jakiejkolwiek wytwórczości drzewnej.