Tego typu filtry mogłyby być używane do oczyszczania powietrza z suchych pyłów. W zależności od ich wymiarów oraz użytych materiałów tego typu filtry możemy rozdzielić na mnóstwo rodzajów.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: Pinio
Filtry patronowe są znakomitą alternatywą dla workowych filtrów. Podobnie jak workowe filtry, redukują emisję lotnych pyłów do atmosfery oraz posiadają duży wpływ na wdychane przez ludzi powietrze. W porównaniu do filtrów z workami filtry patronowe cechują się dużą powierzchnią filtracji przy zachowaniu mniejszej wielkości narzędzia. Są one przeznaczone do separacji lekkich pyłów, które są wytwarzane podczas obróbki materiałów sztucznych albo metali. Mają także wykorzystanie w przemyśle farmaceutycznym do odpylania gazów spawalniczych czy też pyłów śrutowych. Są one wymiennymi wkładami filtracyjnymi, które posiadają wypełnienie w postaci materiału plisowanego. Surowcem filtracyjnym w tych filtrach jest głównie celuloza, lecz stosowane są również plisy metaaramidowe czy teflonowe.
Zanieczyszczone powietrze w trakcie pracy filtra jest kierowane przy pomocy wentylatora do komory filtracyjnej, aby po jego oczyszczeniu i oddzieleniu pyłów, mogło być przekazane do atmosfery. Doskonale sprawdzają się w miejscach, w jakich jest konieczne uwzględnienie sporej filtracyjnej płaszczyzny, przy niedużym stężeniu pyłu. Wykorzystanie znajdują w instalacjach, jakie przeznaczone są do odpylania powietrza z suchych pyłów. Filtry patronowe są produkowane w 9 wielkościach i jako filtry z pojemnikami pyłu, z dozownikami celkowymi i z przenośnikami ślimakowymi. Regeneracja filtrów patronowych odbywa się poszczególnymi rzędami bez wyłączenia filtra z działania. Dużą zaletą filtrów patronowych są małe wymiary w porównaniu do filtrów workowych.
Przy właściwym doborze, filtry patronowe cechują się dosyć dużą efektywnością odpylania. Pozwala to na wrócenie przefiltrowanego powietrza na hale produkcyjne w niedalekich dystansach wywóz gruzu racibórz źródeł emisji.