Promienniki ciepła natychmiastowo docieplają pomieszczenia za pomocą promieniowania podczerwonego. Ich ciepło jest prawdziwe, co znaczy, że grzeją wnętrza podobnie, jak robiłoby to Słońce. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego warto zdawać sobie sprawę czym są promienniki podczerwieni i gdzie można je zamontować.

Promienniki ciepła dzielą się na promienniki elektryczne i działające za pomocą gazu. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, drugi natomiast działa po podłączeniu do niego gazu. Takie ogrzewanie często widziane jest w kioskach i innych małych obiektach, które nie mają możliwości podłączenia prądu. Zasila je wówczas butla gazowa. Opisane promienniki ciepła są również używane to nagrzewania pomieszczeń o dużych wymiarach, muszą mieć jednak wtedy większą moc i znajdować się w dobrym rozstawieniu. Jeżeli natomiast chodzi o promienniki elektryczne, do ich użytkowania potrzebny jest prąd. Elementy grzewcze są ceramiczne lub halogenowe. Co jest bardzo ważne, rozgrzewają się one natychmiast po włączeniu i zbędny jest czas oczekiwania na początek wydzielania wysokich temperatur. Temperatury jakie osiągają promienniki podczerwieni są niezwykle wysokie, a ogrzewanie odbywa się przede wszystkim dzięki promieniowaniu. Promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, ale wszelakie przedmioty będące w ich zasięgu. Chociaż jest to szybki proces i zapewnia faktycznie miłe ciepło powinno się uważać na umieszczenie przedmiotów niedaleko źródła ogrzewania, gdyż promienniki elektryczne są w stanie zapalić przedmiot, który znajduje się zbyt blisko. Dlatego też taki rodzaj grzejników powinno się najbardziej komfortowo stosować w pokojach, w których nie nie spędzamy dużo czasu (np. w łazienkach). Poza tym trzeba wspomnieć, że promienniki podczerwieni grzeją jak słońce, z tego też powodu sprzęty, które są poza zasięgiem promieniowania, pozostaną chłodne. O szczegółach zasady działania można przeczytać np. w tym artykule.

Promienniki ciepła są doskonałym rozwiązaniem do ogrzewania (odwierty geotermalne cena Katowice) większych budowli, takich jak hale czy budynki sakralne. Ich ogromną zaletą jest to, że zaczynają działać chwilę po włączeniu i szybko wydzielają ciepło. Należy jednak pamiętać, że ciepło jest naturalne, dlatego montowanie promienników na stałe w domu może stać się dla nas niekomfortowe. Jeśli jednak posiadamy spore pomieszczenia do ogrzania jest to dobra inwestycja.