Samodzielna instalacja zwyczajnego systemu alarmowego dla budynku mieszkalnego nie jest zadaniem trudnym, i powinien sobie z nim dać radę każdy średnio doświadczony w obsłudze urządzeń człowiek. Jednak jeżeli masz w tej materii jakieś wątpliwości, zwróć się do speców – błędnie zainstalowany dobry system alarmowy jest o wiele gorszym pomysłem od nieźle przeprowadzonej instalacji tandetnego systemu.
Źródło: Armacell
Ażeby system alarmowy działał sprawnie, potrzebne będą urządzenia i osprzęt taki jak systemy złącz. Umożliwiają one na komunikowanie się pomiędzy sobą sensorów zainstalowanych w ochranianym budynku. Systemy złącz gwarantują także łączność miedzy centrum monitoringu a monitorowanymi obiektami. Co nam będzie potrzebne? Po pierwsze plan. Pierwszym etapem powinna być gruntowna analiza potrzeb, czyli krótko mówiąc musisz szczegółowo określić, czego oczekujesz od własnego systemu alarmowego. Czy ma on tylko sygnalizować dźwiękiem poniektóre sytuacje, jak na przykład wybicie okna, albo otwarcie drzwi, czy ma także wykrywać dym i wentylatory oddymiające albo spełniać dalsze funkcje? Po wyznaczeniu wymagań stawianych przed systemem alarmowym powinieneś wyselekcjonować stosowne moduły. Teraz czas zająć się samym montażem. Skonsultuj się z wytyczną dołączoną do każdego z elementów systemu żeby zapoznać się z jego szczególnymi wymogami. Ogólnie rzecz ujmując, centrala kierująca powinna być umieszczona w łatwo przystępnym miejscu w środku mieszkania, czujniki zalania w kluczowych węzłach instalacji wodno-kanalizacyjnej, sensory propan-butanu przy podłodze, metanu w najwyższym punkcie wnętrza, zaś tlenku węgla w przewiewnym miejscu.
Źródło: http://www.flickr.com
Zwróć szczególną uwagę na ukrycie oraz zabezpieczenie wszelkich połączeń zewnętrznych – zarówno okablowania, jak również samych złączy przed dostępem osób postronnych. Najlepiej w powyższym celu przygotować podziemne korytka dla kabli, a same czujniki, bądź inne elementy jak najdokładniej osadzić w ścianie, np. obmurowując czujnik czy prowadząc okablowanie pod warstwą tynku albo kamienia ozdobnego. Wykonanie instalacji we wnętrzu domku ma znaczenie głównie z punktu spojrzenia wyglądu. Okablowanie warto zakamuflować pod posadzką, w listwach ozdobnych, pod boazerią itp.