Kształtownik to jeden z rodzajów wyrobu hutniczego. To składnik konstrukcyjny, który ma stały poprzeczny przekrój i znaczną długość. Tego typu elementy najczęściej są produkowane ze stali walcowanej bądź z aluminium.
Można pośród nich wyróżnić kilka rodzajów.
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej popularne kształtowniki zimnogięte w poprzecznym przekroju mogą przynosić na myśl którąś z liter alfabetu. Dlatego też właśnie stąd wzięły się ich nazwy. Dla przykładu ceownik jest produkowany jako prosty odcinek a profil tego elementu może przypominać literę C. Odmiennym przykładem jest teownik, który może nadawać się do wyrobu części konstrukcyjnych budowli oraz maszyn. Jego kształt podobny jest do litery T. Dwuteownik to natomiast element nośny w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego przekrój poprzeczny przypomina dwie zetknięte ze sobą litery T. Ponadto innym przykładem jest zetownik, ponieważ profil tego kształtownika przypomina literę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie. Jest jeszcze kątownik, jakiego kształt przypomina literę L. W mechanicznych strukturach oraz w przemyśle budowlanym wykorzystuje się także pręty metalowe o prostokątnym przekroju, określane jako płaskowniki.
Kształtowniki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i są wykorzystywane w różnego typu gałęziach przemysłu. Doskonale mogą się nadawać do budowy rusztowań, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W samochodowym przemyśle stosowane są one jako łączące przyczepy elementy i samochody ciężarowe. W kolejnictwie z kolei stosuje się je jako składniki podwozi, oprzyrządowanie wagonów czy jako przeróżne narzędzia kolejowe. W przemyśle stoczniowym natomiast używa się kształtowników jako składników statków oraz różnych urządzeń portowych.
W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widoczne są na różnorodnych masztach telefonii komórkowej i łączności radiowej, na antenach i przekaźnikach. W energetyce natomiast kształtowniki wykorzystuje się na słupach trakcji energetycznych.