Drzwi wewnętrzne ustanawiają znaczący szczegół aranżacji mieszkania i chociaż częstokroć są silnie popsute właściciele nie chcą się ich pozbywać, czy też z powodu rzetelności utworzenia, względnie z uwagi na wyjątkowe walory czy po prostu z potrzeby zaoszczędzenia na wydatkach. Drzwi z sukcesem można odświeżyć w warunkach domowych nie tylko odtwarzając im ładny wygląd, lecz nawet przerabiając na nowy charakter, odpowiedni do aranżacji wnętrza.

Drzwi z prawdziwego dobrej jakości drewna mają wiele wartości. Przede wszystkim, są bardzo trwałe i wytrzymują dekady, są też ładne,

drzwi

Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

ładne, zdrowe i względnie łatwe do remontów. Niestety przywrócenie im efektownego wyglądu pochłania niemało czasu i bywa niezwykle znojne.

Efekty godne są jednak poświęcenia. Renowacja drzwi drewnianych wymaga wykonania ciągu działań (porady – odnawianie drewnianych drzwi). W głównej kolejności powinniśmy zdjąć drzwi (odkryj stronę) z zawiasów i odkręcić zamek i klamkę. Późniejszy etap, to likwidacja starej farby. Po zdjęciu farby, konieczne jest dogłębne wyrównanie nawierzchni drewna przy pomocy papieru ściernego o niezwykle delikatnej granulacji. Można to dokonać szlifierką, czy ręcznie. Druga strategia wymaga niestety więcej czasu i wysiłku, lecz jest dokładniejsza i zezwala trafić w każde wgłębienie, czy zaokrąglenie płaszczyzny.

Ewentualne ubytki w drzewie jest możliwość

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa

wypełnić stosując nadzwyczajną szpachlę do drzewa, a po jej wyschnięciu, dodatkowe wygładzenie nawierzchni zapełnień papierem ściernym. Jeśli drzwi – czytaj o progach drzwiowych mają przyjąć odmienny charakter jest możliwość na tym etapie przymocować do nich nabyte uprzednio w sklepie listewki, układając swoiste ozdobniki w kształcie prostokątów, standardowe dla starych sprzętów – odwiedź już teraz meble kuchenne i nie tylko i dowiedz się.

Różnorodne projekty i ozdobniki zestawiamy wedle osobistych gustów. To, jaki wynik zdobędziemy odnawiając drewniane drzwi, zależy tylko od własnej oryginalnej wyobraźni. Odnowione drzwi drewniane będą nam służyć przez sporo następnych lat.