Szyby można by łatwo zarysować. Może być to rezultat nieumiejętnego mycia, a czasem jest to efekt nieszczęśliwego wypadku. Z nieszczęśliwym wypadkiem nie wygramy, lecz pewnym zarysowaniom możemy zapobiec. Należałoby zadbać o to, żeby nasze szyby były w odpowiedni sposób chronione.
Bardzo wielokrotnie sami moglibyśmy doprowadzić do powstania rys, które są na szybach.

zastosowanie

Autor: Bill Benzon
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim może wynikać to z nieprawidłowej pielęgnacji powierzchni. Rysy mogą pojawić się na skutek stosowania niewłaściwych środków do mycia albo szmatek z nieodpowiednich materiałów. Zarysowania szyb są czasem od nas niezależne, ponieważ mogłyby być skutkiem czynników pogodowych. Niezależnie od sposobu, w jaki pojawiły się rysy na szybach, nie wyglądają one estetycznie. Należałoby więc zminimalizować niebezpieczeństwo powstawania rys a wszystkie możliwe zarysowania w miarę możliwości zlikwidować. Kiedy myjemy okna musimy unikać szmatek, które są wykonane ze sztywnych materiałów i materiałów, które posiadają szwy. Trzeba używać irchę, ręczniki kuchenne lub ściereczki z mikrofibry. Do mycia szyb trzeba wybierać jedynie środki chemiczne, które przeznaczone są do ich mycia. Nawet przy znacznych zabrudzeniach nie można wykorzystywać ostrych proszków lub rozpuszczalników. Należałoby wtedy na czyszczenie poświęcić nieco więcej czasu, żeby nie ryzykować, że powierzchnia będzie uszkodzona.

Jeśli na szybie powstanie rysa, musimy liczyć się z tym, że jej usunięcie nie będzie łatwe. Ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Z małymi rysami możemy walczyć za pomocą domowych sposobów. Jednym z tego typu sposobów jest użycie pasty do zębów, którą należy nałożyć na szmatkę i pocierać rysę przez parę minut. W przypadku zarysowań większych moglibyśmy zostawić pastę na rysie przez całą noc.

W walce z rysami może nam dopomóc także pasta polerska do szkła, którą zakupimy w sklepach budowlanych lub moglibyśmy zamówić ją w internecie. Do takich preparatów jest w każdym przypadku dołączona instrukcja polerowania, której należy dokładnie przestrzegać. Do likwidacji głębokich rys niezbędna będzie pomoc specjalisty.