Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu jest sporym kłopotem i męczy dużą ilość ludzi. Zawilgocone ściany to częsta przyczyna pojawiania się pleśni i grzybów.
Wilgotne ściany to również nieco bardziej znaczące wydatki ogrzania domu, opóźnienia w robotach remontowo-budowlanych czy przykry zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście taki problem można w niezwykle prosty sposób rozwiązywać poprzez zakup dobrego osuszacza powietrza. Dla przykładu osuszacze kondensacyjne swą budową przynoszą na myśl nieco lodówkę albo klimatyzator.

Chcesz zgłębić oprócz tego inne analogiczne materiały, ale nie masz pewności, w którym miejscu ich szukać? Spokojnie – sprawdź więcej w tekście (https://vacuum-tech.pl/kategoria-produktu/lopatki-grafitowe/).

Do skroplenia wody stosują efekt rosy, zatem fakt, że woda skrapla się na powierzchniach zimnych. Najważniejsze elementy takiego osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana również jako kompresor, 2 powietrzne wymienniki ciepła, które przypominają trochę wyglądem chłodnicę, przy czym różnią się funkcjonalnością (chłodnica ochładza, natomiast sprężarka grzeje). Następną częścią jest radiator.

Taki układ chłodzący przyrządu jest hermetyczny w odróżnieniu do klimatyzacji samochodowej oraz nie ma obowiązku w nim uzupełniać czynnika. Jedynie co jest potrzebne w czasie używania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością w niewielkim przedziale temperatury oraz wilgoci. Najlepiej sprawdzą się one w wysokiej wilgotności powietrza, która mogłaby wynosić powyżej 80% oraz przy temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Poniżej tych wartości wydajność takiego urządzenia jest znacznie mniejsza od znamionowej.

Przykładowo jeśli zakupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C i 80% RH, to jego wydajność przy 25 stopniach Celsjusza i 60% wilgotności, może wynieść ok. połowę znamionowej wydajności. Osuszacze kondensacyjne nie ogrzewają powietrza tak bardzo jak adsorpcyjne.