Mimo że do naszego państwa przyszła już moda na bezorkową uprawę ziemi, pług wciąż pozostaje jednym z podstawowych narzędzi w gospodarstwach rolniczych. Narzędzie, jakie zostało wynalezione już przed pięcioma tysiącleciami, jest wciąż modyfikowane, różnorodność na rynku jest coraz większa, więc wybór pługa robi się coraz mniej prostą czynnością.

Pług jest bardzo ciężką maszyną, co oznacza, że praca z jego pomocą skutkuje wysokim zużyciem benzyny. Więc obecnie najważniejszym elementem przy wybieraniu jest przystosowanie maszyny do ciągnika. Dopiero odpowiednio dobrana para zagwarantować może najbardziej ekonomiczną, a więc oszczędniejszą pracę. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać wagę pługa do mocy i siły uciągu traktora. Za ciężki lub lekki pług powoduje, że jego użycie będzie za drogie. Ponadto może się po prostu okazać niemożliwe. Z tego powodu mnóstwo farmerów kupuje nowy pług podczas wymiany ciągnika. Wówczas ta decyzja jest często wymuszona.
Większość pługów ma elementy wspomagające orkę i bezpieczeństwo. Niektórzy uważają je za elementy dodatkowe, ale są one powszechne i wygodne. Choć podnoszą cenę zakupu, warto zwracać na nie uwagę. Jednak istotniejsze jest dopasowanie pługa do typu gleby, na której maszyna (sprawdź wciągarka łańcuchowa) będzie pracować. Jeśli jest ona jednolITa, można nabyć mniej kosztowny pług, w jakim nie nie ma możliwości regulacji szerokości. Uprawiając orkę na różnorodnych glebach powinno się dokonać inwestycji w bardziej kosztowną maszynę, wyposażoną w możliwość dostosowania szerokości roboczej.
Chłodziarka laboraroryjna

Autor: Liebherr
Źródło: www.donserv.pl
Oczywiście różnie wyposażone pługi, różnią się cenami. Pług zagonowy jest tańszy od obracanego, jednak to obracany gwarantuje oszczędność paliwa.

Koszt windują także rzeczy takie jak zabezpieczenie przed uderzaniem kamieni, okładnice, hydrauliczna regulacja szerokości. Trzeba więc mieć świadomość, że aby kupić odpowiedni pług, trzeba zwracać uwagę na bardzo dużo czynników.