Czy to jesteśmy w biurze czy w domu, wszędzie zobaczymy na jakieś urządzenie elektryczne zasilane prądem.
W pracy bywają to zazwyczaj laptopy oraz ekspresy do kawy.

grzejnik

Autor: JAGA
Źródło: JAGA
falownik

Autor: touch and see
Źródło: http://www.flickr.com

W gospodarstwie domowym stoi ich znacznie więcej, na przykład telewizor, zmywarka, mikrofalówka oraz prostownica do włosów. Każde z nich posiada swą własną historię oraz jest różnie zbudowane. Przykładowo weźmy pralkę. Dzisiaj jest to bardzo skomplikowane urządzenie, które potrafi samodzielnie wyłapać, co jest w pralce i wybrać właściwy program do prania. Najważniejszym elementem pralki wydaje się być duży bęben obsługiwany przy użyciu karty sterowniczej.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeżeli tak, to czytaj tu (http://www.purevent.pl/projektowanie-instalacji-sanitranych/) o tej samej tematyce na następnej witrynie – odnajdziesz ją w linku pod spodem.

Jednakże pomiędzy tymi dwoma fragmentami zamontowany jest falownik. To on kieruje bębnem, nadaje mu kierunek obrotu. Oprócz kierunku obrotu wskazuje mu również optymalną prędkość obrotową, tak istotną w praniu. Nikt by nie chciał, nasze delikatne koronki były wyprane z nazbyt dużą prędkością. Ważna rzecz, o której trzeba pamiętać, jest taka, że zmienia prąd stały na przemienny. Jest on dość tani, więc jest stałym elementem pralki, jak i dużej liczby innych urządzeń, głównie w przemyśle. Nawet w tak niedużym sprzęcie, jak mikrofalówka montowany jest falownik. Posiadają one różne gabaryty, przecież niekiedy obsługują niewielkie Urządzenia, a czasami duże, więc muszą mieć sporą moc.

Sprzęty elektryczne są w stanie w niezwykły sposób ułatwić codzienne życie. Nikt w obecnych czasach nie wyobraża sobie zmywać ręcznie lub nie posiadać laptopa.