Jeśli szukamy atrakcyjnych i niezawodnych tworzyw wykończeniowych do swego mieszkania albo domu, z całą pewnością powinniśmy mieć na uwadze szkło. Wbrew pozorom możliwości jest mnóstwo.

szkło

Autor: Alex Pepperhill
Źródło: http://www.flickr.com
Szkło w domu może spełniać nie tylko funkcje dekoracyjne, lecz również funkcjonalne. Oryginalną ozdobę może stanowić przede wszystkim szkło ornamentowe. Pięknie tłoczony wzór może przemienić zwyczajną, standardową taflę w prawdziwe arcydzieło sztuki użytkowej. W pomieszczeniach mieszkalnych może mieć niezwykle wiele różnorodnych zastosowań, np. jako ścianka działowa.
Szkło wytwarza się w hutach w niezwykle wysokich temperaturach. Może być ono dostosowane w zależności od oczekiwań. Należy wiedzieć także, że nie każdy typ szkła jest subtelny i łatwo podlega zniszczeniu. Obecnie wykorzystywanych jest bardzo dużo różnorodnych możliwości wyrobu szkła, którego stłuczenie jest bardzo problematyczne. Wzmocnienie szkła jest możliwe poprzez dodatnie tworzyw sztucznych.

szkło

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej szkło w mieszkaniach występuje w przypadku drzwi wewnętrznych. Niezawodnym rozwiązaniem jest zastosowanie matowych drzwi do łazienki, które nie tylko doskonale się prezentują, ale równocześnie zapewniają maksymalną prywatność. Znacznie częściej jednak szkło występuje jako drzwi zewnętrzne. Osoby, które zamierzają wdrożyć takie rozwiązanie, a jednocześnie obawiają się o wytrzymałość drzwi, powinny pamiętać, że tafle szkła w takich przypadkach są niezwykle grube, odporne, niekiedy wręcz podwójne. Znacznie częściej stosowane są także szklane ścianki działowe, jakie również produkowane są z bardzo wytrzymałego i odpornego szkła.
Wielkim zaciekawieniem cieszą się również szklane schody, które znacznie częściej pojawiają się w miejsce tradycyjnych materiałów takich jak chociażby drewno. Szklane stopnie są przede wszystkim niezwykle efektowne, chociaż o wiele rzadziej spotykane. Być może właśnie z tego powodu wydają się tak ciekawe i piękne. Szklane stopnie tworzone są z kilkuwarstwowego, laminowanego szkła.

Zabarwienie i ozdoby, tak jak w przypadku innych szklanych elementów dekoracyjnych, w dużej mierze zależą głównie od pomysłowości zamawiającego lub projektanta. Niestety, staranność, z którą powinny być wykonane schody (zobacz schody domański) szklane, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo, przekłada się również na ich cenę.