Termoziolacja w granulkach znakomicie się sprawdza w miejscach, które niełatwo ocieplić płytami w sposób pozwalający zachować ciągłość ocieplenia. Nadaje się zarówno do nowo stawianych, jak także do odnawianych budynków.
W ten sposób można ocieplać z trudem przystępne przestrzenie stropodachów oraz skośnych dachów budowanych z wiązarów kratowych, pod którymi nie będzie użytkowego poddasza.

Wypełnienie styropianem stosuje się też do zapełniania szczeliny powietrznej w ścianach warstwowych w czasie ich docieplania. Nierzadko stanowią warstwę stropu albo drewnianej posadzki.
rynny
Granulatu styropianowego nie układa się ręcznie, ale wdmuchuje za pomocą specjalnego urządzenia. Izolacji możesz zatem nadać opcjonalną grubość. Prace są prowadzone na ogół wówczas, gdy budynek jest już w stanie zamkniętym. Trwają znacznie krócej niż rozmieszczanie izolacji w płytach czy matach. Surowca nie przechowuje się na budowie. Przywozi go ekipa wykonująca prace, natomiast płaci się za niego według faktycznego zużycia. Jako materiały izolacyjne nadmuchiwane w trudno osiągalne punkty stosuje się tak granulaty, jak też regranulaty styropianowe. Granulat jest to spieniony polistyren – wyrób, jakiego użytkuje się do wytwórczości płyt styropianowych. Posiada postać drobnych granulek wielkości 2-9 mm. Od metody spieniania polistyrenu zależy waga, którą uzyska granulat, oraz jest to zazwyczaj od 11 do 27 kg/m3.

Z kolei reglanulat ze styropianu (Sprawdź styropapa producent) powstaje z pokruszonych płyt styropianowych, dlatego jego granulki będą mieć kształt nieregularny. Dominującą frakcją będą granulki 5-milimetrowe, a Rozmiar pozostałych będzie w granicach od 2 do 10 milimetrów.