Stal jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana i posiada bardzo wiele zastosowań. Produkowane są z niej przedmioty codziennego użytku, ponieważ w takim przypadku cechują się wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wymagana jest jednakże jej stosowna obróbka, co dzięki szerokiemu wachlarzowi oferowanych metod, nie powinno nastręczyć dużych problemów. Jakie metody cięcia stali są dziś najbardziej powszechne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Chętnie stosowane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka stali jest dosyć łatwa i skuteczna. Podczas cięcia skrawającego użytkowane są przede wszystkim piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Doskonałym rozwiązaniem jest dodatkowo cięcie termiczne tlenem. Cięcie wymaga wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do stosownej temperatury. Po jej podgrzaniu wskazane jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w określonych miejscach. Rzecz jasna, wybierając tę technikę trzeba mieć przede wszystkim na uwadze gatunek stali oraz jej grubość. Zazwyczaj metoda cięcia termicznego z wykorzystaniem tlenu jest stosowana przede wszystkim w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona także w cięciu (zobacz cięcie laserowe) tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest z kolei polecana jeżeli planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Na dodatek, w cięciu stali stosowana jest ciesząca się ogromnym zainteresowaniem metoda łukowa, która posiada dużo odmian, jak szerzej na ten temat. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser generalnie jest dziś dosyć powszechnie wykorzystywany także w pozostałych branżach, chociażby medycynie estetycznej. Ułatwia on nie tylko błyskawiczne przecięcie blachy, jest bowiem nadzwyczaj dokładny, wobec czego prościej jest uzyskać niezbędny kształt. Dużą zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Niezbędne jest wyłącznie dobranie do cięcia konkretnego gazu. W ramach metody łukowej wyróżnia się także cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe zapewnia bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że w tym procesie jednocześnie jest produkowana duża ilość dymu. Generalnie, stal jest dzisiaj poddawana różnym rodzajom obróbki, a wybranie efektywnej metody zależy najczęściej od jej rodzaju.