Komin bywa naprawdę ważną częścią domu piętrowego. I być może część osób, a zwłaszcza eleganckich pań, nawet nie pomyśli o jego istnieniu, dopóki na zewnątrz nie zrobi się zimniej. A gdy nareszcie zaczyna się sezon grzewczy, to gospodarze w większości przypadków myślą przede wszystkim o paliwie: węglu lub drewnie. Natomiast niewielu facetów koncentruje uwagę na renowacji wymienionego i koniecznego elementu składowego obiektu.

przemysł

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com

Prawdopodobnie jeszcze mniej przeciętni obywatele wiedzą o typach kominów, jak również o kryteriach ich doboru do danego kotła, który niewykluczone, że został już zamówiony cztery tygodni wcześniej bez żadnej konsultacji ze znawcą tematu.Żeby kontynuować wątek z pierwszego paragrafu, należałoby dodatkowo zauważyć, że komin pełni także funkcje dekoracyjne. Wyjątkiem od takiej zasady są przypuszczalnie jedynie kominy przemysłowe, które bywają wznoszone po to, żeby dana rafineria mogła w ogóle funkcjonować.

Łatwo dostrzegalną ozdobą mogą tutaj być czerwone lampki zakładane na zwieńczeniu tych wysokich kominów, ale pamiętajmy, że przecież tego typu świateł nie przymocowuje jako części dekoracji.Przed laty, czyli np.

Jeśli zaintrygował Cię niniejszy artykuł, to sprawdź informacje (https://www.archicom.pl/inwestycje/m-olimpia-port/), które też są na opisywany temat. Zawsze dobrze jest znać więcej szczegółów.

200 lat wstecz, budowa kominów nie było czynnością tak wieloaspektową jak współcześnie. Należy jednakże pamiętać, że dużo z nich w dalszym ciągu służy obecnym właścicielom domostw – dla przykładu na obszarze południowo-zachodniej Polski po dziś dzień stoją domy, często zabytkowe, z kominami pamiętającymi lata zaborów albo dwóch wojen światowych. Żeby takie kominy mogły prawidłowo funkcjonować, to musiały oczywiście zostać odnowione, lecz tak naprawdę cała konstrukcja jest nienaruszona, co dobrze świadczy o kompetencjach dawnych budowniczych, jak również o prefabrykatach, których używali.

kominy fabryk

Autor: Julien Belli
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei budowa kominów przemysłowych (przykład) to absolutnie inna historia. Teraz wykorzystuje się nowoczesne technologie, co po trosze jest również związane z użyciem innych paliw niż trzy wieki wstecz. Zresztą zaradni współwłaściciele elektrowni dbają o to, żeby na bieżąco unowocześniać zakład. A jak bardzo dobrze wiemy, niekiedy łatwiej, a jednocześnie logiczniej, jest postawić dany element obiektu od nowa niż odrestaurowywać ten stary. Dlatego kominy przemysłowe w tych supernowocześnie wyposażonych zakładach bądź rafineriach mają góra 10 lat i być może w niedalekiej przyszłości będą ponownie unowocześnione.