Jeżeli jesteśmy twórcą nowej odmiany rośliny albo wynalazku biotechnologicznego, to trzeba zastanowić się nad zrobieniem licencji na nasze innowacyjne dzieło.

usługa

Autor: Quadre Design
Źródło: http://www.quadre.pl

Dzięki temu będziemy zabezpieczeni i nikt nie będzie miał prawa czerpać zyski z naszego wynalazku – skraść go, ani spreparować. Prawo będzie nas strzec przed nielegalnymi oszustwami.
ochrona prawna odmian roślin jest rzeczą złożoną. Już na wstępie możemy zetknąć się z dwoma rodzajami ochrony: naszą rodzimą (COBORU) i unijną (CPVO).

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na prezentowany w tym wpisie wątek, to zobacz tutaj śmiało uzupełniające informacje.

Da nam to szansę monopolu na hodowanie konkretnego typu roślin (oficjalne źródło). Za zachowanie prawa do ochrony farmer jest zobowiązany regulować finansowe należności. Jeżeli rzecz idzie o wynalazki biotechnologiczne, sprawa także nie jest banalnie prosta. To czy wynalazek można zatwierdzić patentem normalizuje szereg przepisów polskich i wspólnotowych. Wynalazkiem biotechnologicznym wydaje się być surowiec biologiczny, który powinien posiadać zastosowanie w produkcji. Do tej kwestii dołączają się zasady etyki i na przykład, za innowację nie uznaje się klonów istoty ludzkiej. Hodowca, który posiada patent na materiał roślinny, ma prawo wykorzystywać go w pracy rolniczej w niejednokrotnej reprodukcji siewu rośliny chronionej.

Szykując się na otrzymanie patentu trzeba dogłębnie zaznajomić się z wszelkimi przepisami dotyczącymi ochrony ustawowej gatunku roślin. Czyta tez na temat badanie oznaczenia.

Trzeba w takim aspekcie iść do organizacji, które będą mogły nam poradzić jak przebrnąć przez wszystkie nominalne stopnie nabywania patentu.