W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe, oraz łączniki. Ich budowa, także metoda mocowania zależą od miejsca instalacji, oraz procedury wykonania instalacji.

łącznik krzyżowy

Autor: mvslusar
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazdo wtyczkowe stanowi fragment instalacji elektrycznej i służy do przyłączania do niej odbiorników energii elektrycznej. Produkuje się wiele wersji gniazdek, zarówno o przeznaczeniu specjalnym, jak również określonych do instalacji domowych. Gniazdo elektryczne stanowi część łącznika wtykowego. Stosowne gniazdka oferowane przez wytwórców razem z łącznikami i puszkami pogrupowane zostały w serie w taki sposób, ażeby każdy składnik osprzętu elektrycznego z łatwością można było dopasować do wystroju lokum.
gniazdo wtyczkowe

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
budynek

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak gniazda, również łączniki muszą być dobrane do temperamentu pokoju i do sposobu wykonania instalacji.

Poszukujesz może następnych pomysłów związanych z poruszanym w tym artykule zagadnieniem? Jest na to znakomita metoda: kliknij tutaj oraz zobacz więcej w tej treści (http://www.baltic-park.com.pl/)!

Łącznik krzyżowy może występować w stabilnym położeniu w stanie załączenia, lub wyłączenia, albo mogą być krótkotrwałe. Łączniki jednobiegunowe służą do załączania pojedynczych układów oświetleniowych, najczęściej wyposażonych w pojedyncze źródło światła. Łączniki dwubiegunowe rozmieszcza się w obwodach zasilających grupę opraw, jakie chcemy włączać wybiórczo, bądź żyrandol zawierający parę źródeł światła. Łącznik schodowy pozwala włączać oświetlenie z dwóch miejsc, a krzyżowy, współdziałając z łącznikami schodowymi zapewnia możliwość kierowania oświetleniem z paru lokalizacji.

Łączniki zwierne służą do uruchamiania sygnalizacji dzwonka i światła klatki schodowej. Łączniki posiadają rozmaity pułap zabezpieczenia, zależny od tego, w jakim miejscu jest użyty.