Osuszacze adsorpcyjne znajdują zastosowanie właśnie tam, gdzie należy zlikwidować gromadzącą się wilgoć. Można to osiągnąć dzięki zjawisku adsorpcji. Adsorpcja to zbieranie się na powierzchni ciał stałych gazów i płynów. Gdy siła przyciągania cząsteczek adsorbentu jest wystarczająco duża, to cząsteczka z powodzeniem przyczepi się do jego powierzchni. Materiały mające zdolność adsorpcji wilgoci zwykło się nazywać desykantami, natomiast najczęściej stosowane desykanty to aktywowany tlenek aluminium, żel krzemionkowy lub chlorek litu.
W zależności od różnych czynników, między innymi od używanej technologii i desykantu mogą osuszyć powietrze w dość znacznym stopniu. Możemy wyróżnić dwa standardowe typy tych urządzeń. Jedne z nich to osuszacze adsorpcyjne () powietrza atmosferycznego. Mają one zastosowanie tam, gdzie powinniśmy osuszyć powietrze w różnych procesach technologicznych, a jednocześnie w magazynach, w których konieczny jest niski poziom wilgotności. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle farmaceutycznym, energetyce, spożywczym czy chłodnictwie.
Czy jakieś komentarze na nasz temat (partnerzy.pl/) naszego wpisu Cię zaciekawiły? Zatem będzie nam bardzo miło, jeżeli dołączysz do nich też swoje zdanie.
To dosyć często używany element układu uzdatniania powietrza, które jest tworzone przez sprężarkę. Najbardziej znaczne zastosowanie odnajduje w warsztatowych i przemysłowych aplikacjach, gdyż one potrzebują osuszonego i sprężonego powietrza. I tak istotnie to wygląda, w zależności od wielu czynników, te dwa rodzaje sprężonego powietrza odpowiadają za najlepsze wyniki i jakość wyrobów. W każdej zresztą dziedzinie są takie urządzenia, jakie w sposób sukcesywny, a co najbardziej istotne skuteczny wspomagają odpowiednie procesy. To dzięki nim między innymi wszystko może funkcjonować prawidłowo.