Obecnie mamy w kraju nad Wisłą taki okres, że trzeba pomyśleć o tym, czy nie powinniśmy zacząć samodzielnego biznesu. Plusem wydaje się być to, że sami sobie wtedy będziemy szefem, jednak minus tkwi w kwestiach finansowych, ponieważ swoja spółka to znaczne ryzyko.
Jeżeli posiadamy jakiś znakomity plan na firmę i naprawdę wierzymy w to, że może nam się powieść, a jedyną blokadą są pieniądze, to musimy zastanowić się czy dotacje nie będą dla nas idealnym wyjściem.

komputer - malunek

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o wsparcie naszego biznesu, to mamy wiele możliwości. Mamy prawo starać się o dotacje z UE albo z Urzędu Pracy. Wszystko zależy od tego czy nasz biznes plan będzie profesjonalny i czy naprawdę mamy dużą dozę pewności, że się powiedzie. Prościej będzie nam uzyskać dotacje, jeśli wpiszemy się w wytyczne konkretnego projektu. Może być to propozycja dla osób bez pracy i wtedy będziemy najlepiej pasować do wytycznych. Wspólnota Europejska lubi też wspierać aktywizację osób wykluczonych, czyli chociażby osoby niepełnosprawne. Jeżeli zatem jesteśmy niepełnosprawni i chcemy założyć własną firmę, to bez kłopotu powinniśmy dostać finansowe wsparcie na start. Oczywiście, nie będą to finanse, które będziemy mogli roztrwonić na prywatne cele. Kiedy je otrzymamy, będziemy musieli wyłożyć je na komputery lub remont lokalu.

I najistotniejsze – na wszystko będziemy musieli przedłożyć rachunki tak, żeby udowodnić na co poszły pieniądze. Unia lubi wspierać, ale wyłącznie wówczas, gdy widzi dobre efekty.