Planując dom, często zależy nam na estetyce, którą pokazują wizualizacje i katalogi.
Wybór dachówki to także sprawa upodobań, jednak zdecydowanie musi wiązać się z ogólną techniką budowy i pomysłem.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Lubimy być oryginalni i wyróżniać się na tle innych.

Często więc lubimy dziwne kolory i typy dachówek. Dzięki temu, kiedy spojrzymy na krajobraz naszych miasteczek, zauważymy szał kolorów. Dobrze spojrzeć na to spokojniej i zaakceptować, że dachówka nie tylko musi pasować do naszego domu, ale też do otoczenia.

Ceramika budowlana
Decyzja o dachówce łączy się z pełnym projektem. Sporym zainteresowaniem wyróżnia się budownictwo (nieruchomości niechorze) z bali, jednak największą wygrywają po prostu pustaki ceramiczne. Część ludzi wprowadza trochę urozmaicenia, więc cegła klinkierowa także jest często wybierana.

Należy rozwiązać problem pokrycia dachu. W hurtowniach zobaczymy konkretne modele, jednak zwykle może być trudno w wyobraźni zobaczyć dachówki w konkretnym połączeniu technologii. Dach odgrywa ważną rolę i ma być ciepły i szczelny, a to właśnie zależy przede wszystkim od tego, na jaki typ dachówki się zdecydujemy.

Elementem tradycji budowlanej jest już dachówka ceramiczna, która ma kilka rodzajów: karpiówka, z zakończeniem np. owalnym, jest płaska, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. To logiczne, że typowa dachówka ma ceglany kolor, ale proces angobowania może zmienić jej kolor. Poza tym są również glazurowane dachówki, pokryte specjalnym szkliwem, więc błyszczą się i mają gładką powierzchnię. Takie procesy mogą ułatwić czystość dachu.

Dachy ceramiczne w związku z tym, że są ciężkie, będą wytrzymałe szczególnie na silne wiatry. Zakłada się je na dachach spadzistych, przy kącie nachylenia większym niż 30 stopni, mimo że po wprowadzeniu z desek specjalnego spodniego dachu da się też położyć je na ostrym kącie. Warto zapamiętać, że typowy dach jest bardziej funkcjonalny, ale także dużo tańszy w budowie. Często lepiej poprawić plam dachu, niż oszczędzać na materiałach budowlanych.