Wśród występujących na naszym globie skał jednymi, które spotykane są najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów zaliczane są także krzemiany. Wapienie stosowane są powszechnie przez najróżniejsze gałęzie przemysłu, krzemiany to między innymi wyjątkowej urody kamienie ozdobne i szlachetne.

Wapień jest zaliczany do skał o charakterze osadowym.

Szukasz może kolejnych idei wiążących się z opisywanym w tym wpisie tematem? Jest na to doskonała metoda: kliknij tu i zobacz więcej w tekście.

Najczęściej zobaczyć można wapień w kolorze białym, chociaż skała ta występuje także w kolorze szarym bądź żółtym. Bardzo rzadko spotykane są wapienie w kolorze czerwonym lub brunatnym. Są to skały wyjątkowo mało odporne na proces krasowienia. Proces ten powoduje, że wapienie tworzą niesamowite i przybierające rozmaite formy. Powstają jaskinie, wywierzyska, lejki oraz żłobki krasowe. Naprawdę niemało takich form krasowych zlokalizowanych jest na terenie naszego kraju.

Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Rejonem, na którym występuje ich zaskakująco dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najczęściej kojarzoną formą krasową na terenie tej krainy geograficznej jest Maczuga Herkulesa, którą można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego nieopodal zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie wykorzystywane są w celach zdobniczych np. wapień. W Polsce najczęściej wykorzystuje się do tych celów wapienie , które wydobywane są w okolicach Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego.
Skorupa ziemska w większości zbudowana jest z krzemianów. Znamy ich aktualnie około pięciuset, niewielka liczba czterdziestu należy do najczęściej spotykanych. Wiele z nich to cenne kamienie gromadzone przez kolekcjonerów, inne to niezwykłej urody kamienie, z których wyrabiana jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego niezwykłej urody krzemianu jest labradoryt.

Chcesz przeczytać podobne materiały tyczące się wyjaśnianej tutaj tematyki? Jeśli tak, to wejdź na ten odnośnik oraz przeczytaj wpis z serwisu (https://bth.pl/uslugi/ciecie-woda-stali-wycinanie-strumieniem-wody/).

Wspomniany labradoryt po raz pierwszy opisano w XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od półwyspu Labrador.

Poza Kanadą ten wyjątkowej urody kamień spotykany jest na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Występuje także w Polsce. Jednym obszarem jego występowania w naszym kraju jest Dolny Śląsk.

Po labradoryt niezwykle chętnie sięgają jubilerzy. Wyjątkowo cenią ten, który wydobyto na terenie Finlandii. Stosuje go także przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdym wzbudzi prawdziwy zachwyt.