Sporo osób pragnie mieć dom z ogródkiem. Dlaczego? Ponieważ możemy każdego letniego ranka rozkoszować się kawą na swoim tarasie. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zadbać
o swój taras.

Schody kręcone

Źródło: www.zlem.pl

Taras – idealne miejsce spotkań i relaksu

Taras, to szczególne miejsce w Twoim domu. Na tarasie rozpoczynasz swój dobry dzień z kubkiem dobrej kawy. Taras to przedsionek ogrodu, który w lecie kusi swoim pięknem. Jeżeli
Twój taras jest prawidłowo zaprojektowany stanowi harmonijne połączenie domu z ogrodem. Ponadto elementarnym elementem konstrukcji tarasu są schody. Zobacz jakie schody tarasowe możesz mieć w swoim domu.

Schody tarasowe z kostki brukowej

Kostka brukowa jest doskonałym materiałem do budowy schodów zewnętrznych. Stanowi genialną alternatywę dla gresowych i klinkierowych płytek. Ponadto jeżeli w odpowiedni sposób zastosujemy kostkę brukową na schodach, alejkach oraz podjeździe, uzyskamy doskonałą aranżację, która będzie ozdobą naszego domu i sprawi, iż będzie się on wyróżniał pośród innych domów.

Jak stworzyć świetne schody?

Pracę nad tarasem zaczynamy od zbadania gruntu, na którym został postawiony nasz dom. To szalenie istotna sprawa. Każdy profesjonalista, któremu powierzymy budowę schodów tarasowych powinien mieć informacje o jakości gleby.
z jakiego względu? Ponieważ słabe podłoże trzeba będzie w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Dzięki takiemu podejściu do budowy schodów unikniemy pojawiających się problemów z obniżaniem się gruntu, czy z znacznym poziomem wód gruntowych. Jeżeli grunt na którym stoi nasz dom jest dobrej jakości, możemy być spokojni o wyniki pracy ekipy remontowej.

By stworzyć schody tarasowe korzystamy z elementów brzegowych oraz kostki. Dobrze jest do budowy schodów (zobacz drewniane schody) zastosować taką samą kostkę, która jest na ścieżkach w naszym ogrodzie. Następnym krokiem jest wybranie ziemi, tzw. humusu, z miejsca, w którym pojawią się nasze schody. Następnie fachowcy robią zasyp piaskowo-cementowy. Jeśli nasz grunt jest słabej jakości, będziemy musieli go utwardzić. Do tego celu należy użyć suchego betonu lub zasypki cementowej. Niezmiernie ważną sprawą jest dokładne zwymiarowanie stopni. Należy ustawić dobre spadki. Liczba stopni jest zależna od różnicy wysokości występującejmiędzy tarasem, a poziomem ogrodu. Ekipa remontowa powinna ustalić również głębokość stopnia. Gdy zna te parametry może rozpocząć osadzać elementy brzegowe. Podczas wykonywania tej czynności należy skorzystać z poziomicy i metrówki. Z jakiego powodu? Dzięki precyzyjnym pomiarom, będziemy mieć pewność, że każdy element ma swe miejsce. Po przeprowadzeniu wyżej wymienionych czynności zaczyna się układanie kostki brukowej. Kostkę brukową zazwyczaj mocujemy przy użyciu gumowego młotka. Jeżeli mamy jasne kostki, powinniśmy użyć młotka białego lub bezbarwnego.

okrągłe schody

Autor: Yann Caradec
Źródło: http://www.flickr.com

Czy należy wykonawstwo schodów powierzyć sprawdzonym fachowcom?

Wszystko zależy od środków, jakimi dysponujemy. Dobrze jest wynająć ekipę fachowców. Dlaczego? Mamy pewność, iż prace przebiegną pomyślnie. Warto zdawać sobie sprawę, że znane firmy budowlane na swoich stronach zamieszczają porady, przykładem jest firma Libet. Przed zatrudnieniem ekipy należy zdobyć podstawową wiedzę z zakresu wykonywanych prac, abyśmy mogli kontrolować robotników. No, chyba, że powierzymy nasz dom w ręce prawdziwych fachowców, przykładowo z firmy Libet, i będziemy mogli spać spokojnie.