W przemyśle wykorzystuje się mnóstwo typów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do innych celów, każde są trochę inaczej zbudowane i mają oczywiście za zadanie jak najbardziej ułatwiać prace, do których się je wykorzystuje. Niezależnie od zadań rusztowania zazwyczaj robione są z dwóch materiałów. Najpopularniejsze od pewnego czasu są rusztowania aluminiowe. W wielu miejscach wypierają te zrobione ze stali, gdyż ważą mniej, a przez to łatwiej je transportować z miejsca na miejsce, co ma ogromne znaczenie dla każdej firmy zajmującej się budowami, czy oferującej usługi konserwatorskie.

rusztowanie arad

Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Materiał, z którego są wykonane to zaledwie jeden wyróżnik rusztowań. Ponadto podzielić można je ze względu na wykorzystanie. I tak, w zależności od tego, czy mają być używane na małych powierzchniach wewnątrz budynku czy może do odświeżania zewnętrza. Tutaj sprawdzą się dwa typy.

Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią solidne ramy między którymi montuje się różnej powierzchni pola. Najczęściej to żerdzie przykryte platformami z metalu lub deskami, choć coraz częściej odrzuca się drewno. Przykręcane metalowe platformy są o wiele bardziej stabilne i bezpieczne.

Pokaż środa śląska -> arad na większej mapie
Podobnie skonstruowane są rusztowania fasadowe Arad. Często mają one też drabiny zamontowane między poziomami zatem prace da się prowadzić na kilku poziomach jednocześnie. To jest niezwykle istotne przykładowo dla konserwatorów zabytków. Na froncie budynku czasem konkretny ozdobny motyw którym zajmuje się jedna osoba ciągnie się przez kilka metrów w pionie i przydatna jest opcja szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy platformami.

rusztowania

Autor: ARAD
Źródło: ARAD

W pracach wykonywanych w szybkim tempie i prowadzonych we wnętrzach doskonale zdają egzamin rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich wnętrzach, w których żadna drabina nie wystarczy musimy postawić rusztowanie. jeżeli odbywa się tam tylko przykładowo odświeżanie ścian – toczy się to szybko i rusztowanie musimy przemieścić. By nie trzeba było go demontować wykorzystuje się wspomniane rusztowania z kółkami. Naturalnie, gdy znajduje się na nich człowiek są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Można je jednak przestawić błyskawicznie i bezpiecznie. W takich pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne: