Na wielu starych domach do dziś sprawdzają się pokrycia z papy. Posiada ona licznych sympatyków, którzy ochoczo zamienią starą, popsutą – na nowiusieńką. Jednak czy taki remont dachu zawsze jest niezbędny? Jeśli tak, to w jaki sposób to uczynić, ażeby uniknąć zbędnych kosztów i znów zyskać niezawodny dach nad głową na wiele, wiele lat?

Pokryciem z papy kryte były głównie dwa warianty dachów – płaskie, głównie na budowlach w rodzaju kostka w latach 60, a także spadziste, na budowlach pobudowanych w tym samym okresie jak też starszych. Nim zapadnie postanowienie o remoncie dachu krytego papą, konieczna będzie ocena stanu istniejącego pokrycia. O tym, czy dach kryty papą wymaga wyłącznie reperacji, czy też nieodzowne będzie położenie nowego pokrycia, decyduje rozmiar uszkodzeń.

papa

Jeżeli na płaskim dachu jest tylko kilka pęcherzyków, z całą pewnością nie trzeba układać nowej papy. Niezbędna jest jednakże eliminacja purchli. Należy w tymże celu ostrożnie je ponacinać – najlepiej wtenczas, gdy na dworze jest słonecznie. Musimy także pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – co najmniej przez parę godzin – natomiast w następnej kolejności nadwyżkę papy wyeliminować, zaś otwór dokładnie zakleić, na przykład jedną warstwą zwyczajnej papy podkładowej. Takowy zabieg może starczyć nawet na lat 5.

Kiedy na płaskim dachu jest paręnaście, a nawet kilkadziesiąt purchli, umieszczenie nowej papy staje się niezbędnością. Tak samo ma się rzecz z dachem pokrytym siateczką spękań, a nie pojedynczymi rysami. Jeżeli na dodatek w pęknięciach pojawiły się roślinki, zaświadcza to o tym, że bitum w dużym stopniu ulotnił się i pokrycie wymaga dogłębnego remontu. W miarę możliwości powinno się unikać zrywania starego pokrycia z papy, bo jego utylizacja jest droga oraz kłopotliwa.

Układanie nowego pokrycia dachowego sporadycznie nastręcza zdjęcia starego, tym bardziej że to istniejące, należycie przygotowane, stanowi dobrą bazę. Przed ułożeniem nowiuteńkiej papy wszystkie purchle, rysy jak też wgłębienia w starym pokryciu musimy wyrównać – w taki sam sposób jak w wypadku doraźnej naprawy. W pierwszej kolejności dach należy zagruntować. Do owego celu przeznaczone są specjalne preparaty bitumiczne, które w większości wypadków oferują wytwórcy pap. W następnej kolejności kupujemy wszystkie niezbędne nam elementy takie jak papa na styropianie, substancje klejące, izokliny itp.

Hej, sprawdź to (https://francraft.com/szkolenie-mapowanie-procesow/), jeżeli do tej pory nie wiesz o tej niesamowitej stronie a przekonasz się, że jest ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

i możemy zabrać się do dzieła.