Prowadzenie swojej działalności biznesowej łączy się z wymogiem dobrego rozeznania w ustalonych przepisach prawnych i podatkowych. W wielu przypadkach podobnymi sprawami w firmach zajmują się działy księgowe, niemniej przedsiębiorca również powinien znać te przepisy, aby mieć świadomość, jak kierować własną działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej korzystne dla firmy. Szczególne znaczenie posiadają przepisy prawa podatkowego, których trzeba przestrzegać naprawdę skrupulatnie. Czasem przedsiębiorcy nie okazują się świadomi, z jakich możliwości mogą skorzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszasz firmę? Należy to ująć w księgach!

Decydując się na wykonanie działań modernizacyjnych w siedzibie firmy, warto pamiętać, że poniesione koszty powinno się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Odpowiednie ujęcie prac posiada wielkie znaczenie dla aspektów podatkowych, przez co trzeba wskazać, czy ma miejsce zwykły remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wspomnianym przypadku mawia się, kiedy wykonywana modernizacja ma duży zasięg oraz skutkuje zwiększeniem wartości użytkowej środka (jak przeprowadzić ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy na przykład, jeśli budynek zostaje przebudowany albo zostaje zakupiona nowa maszyna zwiększająca wydajność pracy.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy powinni pamiętać również, że istnieje ewentualność, aby wykonać odliczenie składek zus. Należy pamiętać, że podobne udogodnienia ściśle regulują przepisy, więc opłaca się z nimi zaznajomić, aby dowiedzieć się, komu przysługuje taka opcja. W przypadku odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie oc przewoźnika umownego emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika, jak też jego współpracowników. Odliczeniu ulegają również składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, który podlega opodatkowaniu (na czym polega odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Przejdź na podatek kwartalny

Nie każdy właściciel firmy okazuje się świadom, że ma szansę opłacać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej możliwości mówi się w sytuacji firm wykazujących status małego podatnika, jak też przedsiębiorstw zaczynających swoją działalność (czy opłaca się rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia chęci przejścia na dany rodzaj rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną dokumentację.