Budowanie garażu bez względu na jego powierzchnię wymaga pozwolenia. Nie mają również wpływu jego budowa, ani półprodukt, z którego zostanie wykonany.

droga

Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
zainstalowana pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
poddasze

Autor: INDECO
Źródło: INDECO
W tym roku po raz kolejny przedłożono zmiany w prawie budowlanym. Dzięki nim zezwolenia na budowę zostały po części złagodzone, zwłaszcza w przypadku mniejszych inwestycji, bądź robót powiązanych z przebudową obszerniejszych obiektów.
Jeżeli projektujemy zbudowanie garażu (Polecam serwis bram garażowych warszawa) wolno stojącego, nieodzowne będzie tylko zgłoszenie zamierzenia jego skonstruowania, jeśli obszar zabudowy nie przekroczy 35m2, będzie to budynek parterowy i nie będzie ich więcej aniżeli dwa na każde 500m2 przestrzeni działki. Przy niespełnieniu chociażby jednego z tych warunków, budowa garażu niezbędne będzie pozwolenie na budowę garażu. W wypadku garażu stanowiącego dobudowanie do będącego już budynku mieszkalnego na dobre z nim zespolonego, potrzebne może być przeprowadzenie pełnej specyfikacji, jak przy pozwoleniu na budowę. Pamiętajmy, że nawierzchnię zabudowy oblicza się po zewnętrznym konturze ścian budynku, jest ona zatem wyższa od powierzchni użytkowej.
W przypadku wiaty garażowej formalności wyglądają nieco inaczej. Opuszczona pozostała tutaj bowiem procedura zameldowania zamiaru budowy.

Niezależnie od tego, czy wymagane jest zezwolenie na budowę, zgłoszenie, czy też nie obowiązują jakiekolwiek formalności, niezbędne jest zachowanie przepisów wypływających z przepisu w sprawie warunków technicznych którym winny odpowiadać obiekty i ich położenie. W szczególności odnosi się to do minimalnych odległości takich obiektów od obrzeży działki przyległej.