Co można wymyślić, by poddasze za bardzo się nie ogrzało? Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie do okna dachowego w rolety lub żaluzje. Te drugie zmniejszą dopływ promieni słonecznych, zaś rolety do okien dachowych całkowicie odetną dopływ słońca.

Jakie istnieją rodzaje osłon na okno (przetestuj listwa podparapetowa: https://www.metal-plast.pl/oferta/profil-transportowo-montazowy/) dachowe? Zobacz pod tym linkiem. Bardziej znane są rolety standardowe, które są wykonane z impregnowanego poliestru. Odznaczają się dużą trwałością, co oznacza, że nie drą się, nie przecierają, w dość prosty sposób zmywają się z nich powstałe zabrudzenia. Materiał jest izolowany na wałku ze sprężyną, która jest schowana w wykonanej z aluminium listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, one umożliwiają zatrzymanie jej w jakiej chcemy pozycji. Rozłożona na okno rozprasza oraz niweluje promienie słońca, zapewnia przyjemne zacienienie pokoju. Rolety zaciemniające także produkuje się z poliestru.

rolety dachowe

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner

Jedną ich stronę zabezpiecza się srebrną albo białą powłoką, która odbija promienie i promieniowanie cieplne. Dzięki czemu nawet jaśniejsza roleta daje kompletne zaciemnienie pomieszczenia. Takie rolety przesuwają się w bocznych prowadnicach, zapewnia to ich dokładne przyleganie do ramy okna, do tego zmniejsza możliwość przechodzenia promieniowania słonecznego, a jednocześnie pozwala na zatrzymanie rolet w konkretnym miejscu. Innym typem są plisy, czyli rolety plisowane. W odróżnieniu od tradycyjnych i dających zaciemnienie pozwalają zasłonić dowolny fragment okna w dachu – od dołu, jak również od góry. Posiadają bardziej wąskie listwy oraz prowadnice, nie posiadają kasety, gdzie chowane są zwinięte rolety.

Przez to wydają się lżejsze. Są jednocześnie bardziej dekoracyjne. Półprzezroczysta tkanina z poliestru świetnie rozprasza oraz łagodzi światło. Plisy są trwałe, nawet po kilku latach użytkowania nie rozprostowują się. Na koniec żaluzje. Ich największą zaletą jest możliwość kontrolowania kierunku przechodzenia oraz siły promieniowania słonecznego. Wąskie listewki, które tworzą żaluzje mogą być obracane o 180 stopni, nawet pod różnym kątem. wąskie paski są z dwóch stron pokryte aluminium, więc są odporne na wilgoć.