Wybierając okna w naszym domu przeważnie stawiamy na okna PCV. Z pewnością są najczęściej kupowanymi na rynku oknami. Przyzwyczailiśmy się do tego, że są niedrogie, pozwalają zatrzymać ciepło. Dodatkowo całkiem dobrze wyglądają. Ponad to oprócz mycia szyb w zasadzie nie trzeba ich za bardzo konserwować. Czy można chcieć więcej? A i owszem!

Oprócz zalet okien plastikowych, które nie są zbyt korzystne dla środowiska, możemy się pokusić o dobrych stron okien PCV, dodając do tego odrobinę troski o ekologię i dobranie do wystroju wnętrza.

Autor: OknoPlus

Okna drewniane to interesująca alternatywa w stosunku do okien PCV. Przeważnie decydujemy się na nie, gdy posiadamy już inne drewniane części w wystroju naszego domu. Najczęściej stosowanymi gatunkami drzew jest meranti. Ich wybór nie powinien być nieprzemyślany.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie absorbujące? Zobacz też podobne wątki (https://na-technology.pl/) na ten przedstawiany wątek, które na pewno są podobnie wciągające.

Przeważnie chcemy mieć okna sosnowe, ponieważ są dostępne na każdą kieszeń, a jednocześnie cechuje je trwałość. Prosto również do niej dobrać odpowiednią pasujący kolor lakieru. Biorąc pod uwagę estetykę naszego okna, musimy brać pod uwagę jego wykończenie: w produkcji dominują np. proste kąty, których wybór zależy od naszej aranżacji. Do drewnianych okien pasują również różnego rodzaju zdobienia w postaci szczeblin lub ornamentowanego szkła.

Ale efekty wizualne to nie wszystko. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego też tak dużą rolę odrywa ich izolacja termiczna. Zatem należy mądrze wybierać części takie jak uszczelki, szyba i no i przede wszystkim montaż. Okna drewniane służą również naszemu samopoczuciu, ponieważ umożliwiają pełniejszą cyrkulację powietrza niż okna winylowe, które wręcz swoją szczelnością odcinają nas od powietrza. Może być to niebezpieczne w szczególności przy nieszczelnych instalacjach gazowych (o instalacjach tutaj: ), o których często zapominamy i może spowodować ryzyko dla zdrowia.

Oczywiście okna drewniane zużywają się dużo szybciej niż okna PCV. Ale nie oznacza to, że musimy od razu się do nich zniechęcać. Bardzo często naprawa takich okien sprawia, że prezentują się jak nowe i nie tracą nic ze swojej przydatności. Czas robi swoje i z biegiem lat drewno wymaga nowej warstwy lakieru, regulacji okuć, dodania sylikonu. Wielu producentów wie jak przywrócić oknom ich wcześniejszy blask.Okna drewniane to kwintesencja najnowszych trendów. Nowoczesna technologia w zestawieniu z klasycznym materiałem, dają razem funkcjonale okna. Oprócz znacznych właściwości termicznych, sporym plusem okien drewnianych jest ich piękno. Nowoczesne technologie z zakresu budownictwa to oprócz okien także inteligentne instalacje oraz innego typu rzeczy, np. automatyka budynków