Własny dom to konieczność przemyślenia wielu spraw, a jedna z nich to oświetlenie schodów. Chociaż niektórzy myślą, iż wystarczy stolarz, wytrzymałe materiały oraz porządny projekt. Tymczasem to nie wszystko, ponieważ schody mają być bezpieczne, więc muszą być właściwie oświetlone. W jaki sposób wobec tego dobrać lampy schodowe?

Należy rozpocząć od tego, że wyróżnia się 3 typy lamp schodowych. Pierwsze z nich to standardowe światło górne, w postaci lamp wiszących albo plafonów. Montowane są na suficie, a włącznik (zobacz nota bene wrocław) powinien być umiejscowiony zarówno na górze, jak i na dole schodów. Dobrze jest kupić lampy harmonizujące z całą aranżacją, aby nie okazało się, że w tradycyjnym domu zamontowaliśmy wyjątkowo nowoczesne żyrandole, jakie całkowicie nie zgrywają się z innymi dodatkami. Dzisiejsza oferta sklepów jest tak ogromna, że każdy może znaleźć coś dla siebie i nie trzeba iść na żadne kompromisy.

Lampy - sklep

Autor: burnbless
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie punktowe, czyli halogeny bądź lampki montowane przy ścianach. Halogeny nadają się także do zainstalowania ich między schodkami, co zagwarantuje doskonały rezultat. Jeżeli chcemy, aby stopnie naprawdę zwracały uwagę, zdecydujmy się na lampy schodowe wykonane przy pomocy taśm LED albo oświetlenia światłowodowego. Tego rodzaju oświetlenie montowane jest pod schodami, więc można w prosty sposób poukrywać wszelkie kable, by wyglądało to elegancko. W dodatku takie oświetlenie jest energooszczędne, jeśli użyjemy generatora LED. Koszt wskazanego oświetlenia jest większy niż np. halogenów, lecz wydatki błyskawicznie się zwracają i z pewnością będziemy zadowoleni z efektów, które uzyskaliśmy. Oświetlenia na ogół nie zmieniamy za często, zatem można sobie pozwolić na taki wydatek, a schody będą bezpieczne oraz stosownie oświetlone.

Warto też mieć na uwadze lampy dekoracyjne do mieszkania, jakie byłyby świetnym dodatkiem do aranżacji. Mogą z powodzeniem zastąpić np. obrazy, w jakich nie gustujemy. Same w sobie będą stanowić ładny element dekoracyjny, dlatego powinniśmy sprawdzić ofertę w sklepie, w jakim będziemy się zaopatrywać. Najwięcej artykułów dostaniemy w sklepach internetowych, lecz nie ma to jak na własne oczy zobaczyć lampy i przyjrzeć im się z bliska, aby upewnić się, iż są produktem, którego szukamy.