To już staje się powszechne, taśmy LED są coraz bardziej cenione. Coraz więcej ludzi wybiera właśnie tego typu rozwiązanie, gdy potrzebuje dobrego oświetlenia w ogrodzie czy w domu. Na to zainteresowanie reaguje rynek, bo pojawia się coraz więcej różnych modeli taśm LED. Wspólną cechą wszystkich tego typu taśm jest niesamowita elastyczność, która umożliwia cięcie je nożyczkami. Bardzo poważną zaletą jest również samoprzylepne podłoże.

taśmy LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku jest bardzo wiele rodzajów taśm LED, jeśli więc pragniemy dokonać najlepszego wyboru trzeba przede wszystkim sprawdzić parametry świetlne, jakość oraz odpowiednie atesty CE i ROHS. Są one nieodzowne, jeśli mówimy o najlepszych jakościowcach taśmach LED. Warto wiedzieć, że taśmy LED gorszej jakości, czyli także tańsze, pomimo gwarantowanej żywotności (nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin) są dość podatne na przepalanie lub choćby osłabianie jasności oświecenia po latach lub nawet miesiącach użytkowania. Nieodzownym działaniem jest również, aby pomyśleć nad przeznaczeniem taśmy. Czemu to takie istotne?

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Otóż, od miejsca zastosowania zależy naprawdę dużo, przykładowo niezbędna jasność diod, konieczność stosowania profilu do LED, szczelność lub barwa światła. Do oświetlenia funkcjonalnego, czyli schodów lub blatu w kuchni będziemy potrzebować jak najjaśniejszej taśmy LED, odmiennie jest w sytuacji, gdy pragniemy oświetlić coś dekoracyjnie, czyli sufit, ściany czy wnęki. W takiej sytuacji wystarczy taśma (producent taśm transportowych) o normalnej jakości. Taśmy LED są małe i bardzo elastyczne, z tego względu też wykorzystywane mogą być w miejscach trudno dostępnych dla innego rodzaju form oświetleniowych. Możemy więc spotkać się z ich zastosowaniem w prawie każdym pomieszczeniu domu, ale też świetnie będą pasować w restauracjach, hotelach czy dyskotekach, a także na zewnątrz – ogrody, podświetlenie elewacji, podjazdu. Zresztą, przy pomocy taśm LED jesteśmy w stanie podświetlić półki, wnęki, schody, meble, sufity oraz ściany.

Taśmy LED z klasą szczelności o wartości IP65 (tak zwana taśma LED w silikonie) są najczęściej dobierane do łazienek lub łaźni, generalnie do miejsc, w których jest wyższa niż normalnie wilgotność. Dzięki taśmie RGB na przykład, która posiada sterownik, można uzyskać kolorowe efekty świetlne, zaprogramować na jeden kolor albo zaprogramować sekwencję zmian kolorów. Taki sterownik najlepiej dobrać w zależności od długości taśmy LED RGB oraz konkretnych potrzeb zastosowania. Do mieszkań standardowo dobierane są w większości przypadków taśmy o barwie białej ciepłej, trochę rzadziej, o barwie białej zimnej.