Gdy je kupujemy powinniśmy pamiętać o wybraniu odpowiedniego typu do surowca, w którym będziemy pracować. Jeśli będziemy wiercić w betonie, to trzeba dobrać takie do betonu, ponieważ nieprawidłowo wybrane moglibyśmy bardzo łatwo zniszczyć.

wiertło
drewno

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Podstawowe założenie do wyboru wiertła jest to wiertarski uchwyt, który mamy w swym elektronarzędziu. Do wiertarek z szybkomocującym pokrętłem nadaje się wiertło walcowe, które nazywane jest również cylindrycznym.

Intryguje Cię ta kwestia? Kliknij ten odnośnik i przeczytaj, jak podchodzi do tego zagadnienia inny redaktor w treści swego artykułu.

Młoty udarowe lub młotowiertarki wyposażone są najczęściej w uchwyty SDS-Max oraz SDS-Plus. Innym istotnym parametrem jest wybranie dobrego rozmiaru wiertła. Średnica wierteł normalnie ma od 3 do 32 milimetrów, lecz możemy również znaleźć wiertła o większych średnicach. Również duże znaczenie posiada długość wiertła. Od długości wiertła zależy głębokość otworu, który moglibyśmy zrobić w cegle czy też w betonie. Jeżeli wybieramy wiertło widiowe, nie możemy zapomnieć o materiale, z którego jest wyprodukowane wiertło. Do nabycia są wiertła ze stali narzędziowej albo z węglików spiekanych. Moglibyśmy również spotkać wiertła łączone, więc rdzeń oraz uchwyt są wykonane ze stali a robocza część posiada nalutowane węgliki spiekane. Jeżeli potrzebujemy wiertła do specjalnych zadań przykładowo do wiercenia w zbrojonym betonie, to są zalecane wtedy wiertła tytanowo-węglowe.

Wiertło do betonu cechuje się głowicą o masywnym kształcie oraz spiralą z jednym rowkiem. Mocna robocza część jest bardzo twarda, głęboko osadzona i szeroka i zezwala na pracę w bardzo twardych materiałach. Wiertło do betonu ostrzyć moglibyśmy na dwa sposoby.

Można kupić specjalne urządzenie do ostrzenia takich wierteł, albo spróbować zrobić to samemu. Właściwe naostrzenie tego typu wiertła wymaga jednak dużo praktyki. Trzeba pamiętać o właściwym kącie ostrzenia, żeby stępione krawędzie były odtworzone.