Spore grono osób twierdzi, że praca rolnika czy ogrodnika jest niezbyt złożonym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Na codzienność osób zajmujących się uprawą zbóż, owoców czy warzyw składa się szereg kompleksowych elementów.
Oprócz wyczerpującej pracy fizycznej, rolnicy muszą również dbać o to, by ich produkty były zgodne z normami ustanowionymi przez prawo państwowe.
Wysokie standardy nie dotyczą jednak tylko zbiorów. W naszym kraju ochroną prawną objęte są także nasiona, czego niewiele osób ma świadomość. prawna ochrona roślin to temat, który reguluje ustawa z 26 czerwca 2003 roku. Ludzie zajmujący się rolnictwem czy sadownictwem zobowiązani są do tego, by znać dokładną nazwę odmiany rośliny, którą hodują. Ponadto ustawa narzuca na nich obowiązek nabywania nasion jedynie od sprzedawców posiadających licencję.
Źródło: http://www.flickr.com
Odrębną sprawą jest tak zwane wyłączne prawo hodowcy do odmiany rośliny. Jeśli rolnik wyhoduje zupełnie nową odmianę istniejącej już rośliny, może ubiegać się o uzyskanie wyłącznych praw do tej odmiany, z czym wiąże się szereg różnych obowiązków i korzyści.
Zaciekawił Cię nasz wpis? Jeśli tak, to czytaj to o tej samej tematyce na nowej stronie – znajdziesz ją w linku pod spodem.
Ochrona prawna roślin jest niezwykle skomplikowaną dziedziną i dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników, którzy zajmują się prawami własności intelektualnej.
Czytaj też
Specjaliści przygotują w naszym imieniu wszystkie dokumenty i będą nas reprezentować w kontakcie z instytucjami zajmującymi się rejestrowaniem nowych odmian, takimi jak Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) czy Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO). Prawnicy będą nam służyć pomocą również w takich kwestiach jak sprawdzenie znaku czy dobór odpowiedniej nazwy.