Obecnie nowe rozwiązania występują właściwie we wszystkich dziedzinach codzienności. Nie są to tylko nowe rozwiązania w różnych dziedzinach przemysłu. Spora część z nich dotyka zwykłych osób, które spotykają się z innowacjami w życiu codziennym. Ogólnie wynalazki zazwyczaj tworzone są po to, by ułatwiać ludzkie życie. W ogólnie pojmowanym budownictwie stoją więc na ważnym miejscu.

Budowanie domów jest bowiem zadaniem ogromnie skomplikowanym i odpowiedzialnym ze względu na to, że kiedyś będą one zamieszkane przez ludzi. Powstające budynki powinny więc zapewniać bezpieczeństwo. Dotyczy to też pokryć dachu. Obecnie, pomimo że niekiedy nie widać tego można tego zobaczyć gołym okiem, wykorzystuje się zupełnie odmienne rozwiązania w zakresie pokryć dachowych niż kiedyś. Dzięki temu zarówno dachy płaskie (np. ), jak i pochyłe gwarantują większą trwałość i bezpieczeństwo niż kiedyś.

Nowoczesne dachy przemysłowe -  Dachtechnik Sp. z o. o.Nowoczesne budownictwo przewiduje przede wszystkim użycie nowych materiałów, a więc tych, które nie były wykorzystywane w budownictwie nigdy dotąd. Na dzień dzisiejszy zastępuje się więc elementy konstrukcyjne domów tworzywami takimi jak stal czy szkło. Wszelkie elementy są rzecz jasna dostosowane do przyszłego zastosowania obiektu. Dotyczy to także dachów. Obecnie stosowane pokrycia dachowe są przede wszystkim dużo szczelniejsze niż kiedyś. Poprzez zastosowanie paru warstw rozmaitych elementów otrzymuje się doskonałą barierę izolującą od wilgoci i zimna.

Rozwiązaniem wymyślonym już wiele wieków temu, a z sukcesami wykorzystywanym również dzisiaj, są tak zwane dachy zielone (sprawdź też: dach zielony) (ciekawy przykład tu: ). Pomysł ten opiera się na uprawianiu roślin na dachu budynków. Rzecz jasna tworzenie takiego dachu wymaga zastosowania odpowiednich technologii. Do tego także stosuje się więc innowacyjne pomysły dotyczące materiałów i zjawisk.

Taka roślinność powinna bowiem być stale podlewana, lecz powinna być położona na warstwie tworzywa jak najlepiej izolującego tę wilgoć od powierzchni dachu. Efekt jednak jest nie tylko budzący zaskoczenie, ale może być powodem do dumy właścicieli domu. Istnieją także specjalne środki do nawożenia zieleni uprawianej w tego typu miejscach.