Nie od dziś wiadomo, że można uzyskiwać prąd z energii słonecznej. Jest to podłoże nad wyraz odnawialne i długodystansowe. Dział nauki, która trudni się przekształcaniem światła słonecznego na energię elektryczną to fotowoltaika. Wytwarza ona prąd z promieniowania słonecznego z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego.

panele słoneczne na dachu

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie ma ona zastosowanie, pomimo tego, że koszty użycia są dosyć duże – porównując je z innymi źródłami – konwencjonalnymi. Powodów ku temu jest kilka, a najważniejszy to praktyczność – promieniowanie słoneczne jest wszechobecne i prawie w każdym czasie (za wyjątkiem pory nocnej) na wyciągnięcie ręki; drugi jest fakt ekologiczny, ponieważ ma obecnie na szczęście większe znaczenie, niż ekonomia.

Materiał z którego tworzy się ogniwa do systemów fotowoltaicznych to wafel krzemowy. Najczęściej spotykaną formą produkcji są panele. Niezmiernie często tego typu rozwiązania zastosowywane są w technice kosmicznej, ponieważ charakteryzują się niesamowicie długą żywotnością, samodzielną pracą, a dodatkowo mają gwarancję na długie lata. Nie od dziś znajdują też użycie jako źródła zasilania różnorakich sprzętów, takich jak światła drogowe, boje sygnalizacyjne, jak również w budynkach, szczególnie tych , które mają utrudniony dostęp do energii ze względu na lokalizacje.

Najbardziej powinno się nadmienić, że istotną rolę w tego rodzaju systemach odgrywają akumulatory fotowoltaika.

Przygotowano bonus dla osób, które potrzebują dodatkowych danych – zobacz informacje (https://www.invado.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne-modulowe-vinadio/) tu! Odnosi się ono do rozpatrywanego tutaj zagadnienia.

Gromadzą one, jak również przechowują prąd. Takiego rodzaju pojemniki stanowią ogniwa galwaniczne wielokrotnego użytku. Są to tak zwane ogniwa wtórne, które można stale doładowywać prądem elektrycznym. Akumulatory fotowoltaika gromadzą, a następnie oddają zachowaną energię przez pracę odwracalnych reakcji chemicznych, które zachodzą w elektrodach zanurzonych w elektrolicie. Tak więc w jego wnętrzu energia ta zostaje przetwarzana z elektrycznej na chemiczną, potem w kolejnym cyklu działania zostaje ona pobrana i w tym czasie akumulator zaczyna pracować w odwrotnym kierunku przekształcając energię chemiczną na elektryczną.

Akumulatory fotowoltaika dzięki temu, że wciąż pobierają w cyklach energię, wciąż też rozładowują się. W przebiegu tym zachodzą odwracalne reakcje, jak też te nieodwracalne przez które akumulator traci swe parametry.