Myśląc o nagrobkach nic miłego nam się nie kojarzy. Faktem bowiem jest, że z takimi zagadnieniami spotykamy się w sytuacji utraty osoby niezwykle bliskiej naszemu sercu, ale jednakże dla wielu osób jest to tylko coś z czego żyją. Dlatego też przemysł nagrobkowy, jak każdy inny obszar działalności ludzkiej,rozwija się. Dzięki czemu w momencie, gdy jesteśmy zmuszeni do wyboru nagrobka, wybór jest naprawdę szeroki.

wyroby kamieniarskie

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim kamieniarstwo dzieli się w dzisiejszych czasach na dwie tendencje. Możemy więc wyróżnić: prostotę w formie, bez udziwnień, ogromnych ozdób i oryginalnych surowców. Króluje tu granit i czasem trawertyn, a tablice wycina się w prostych formach. Druga grupa to miejsce, w której kamieniarstwo (kamieniarstwo wrocław) może naprawdę się wykazać, jest to bowiem absolutny przepych i bogactwo formy. Takie nagrobki nierzadko mają spore złote elementy dekoracyjne i niczym dziwnym nie jest widoczna z daleka figura, czy to anioła, Matki Boskiej, samego zmarłego, czy też przedmiotów, które dla osoby zmarłej miały niezwykle ważne znaczenie. Zobacz w galerii: .

Takie ekskluzywne nagrobki często wyglądają jak pomniejszone kaplice, w których spoczywa właściciel. Zupełnie innym zagadnieniem są nagrobki podwójne – tborkowski.pl/nagrobki-podwojne/. Tutaj królują ogromne kształty i bogate ozdoby podkreślające szczególność uczucia łączącego zakochanych i trwającego kontynuację w Królestwie Niebieskim. Jak więc widać dział nagrobków i kamieniarstwa prężnie się zmienia i rozwija i tak jak wszędzie tu też panują różne mody i tendencje. Wielu osób przewiduje, że za kilka lat może przyjść do nas, coraz popularniejszy za granicą trend, dążenia do stworzenia ogólnego i jednorodnego dla każdego wzorca nagrobka. Dzięki takiemu rozwiązaniu biedniejsi zmarli nie będą się wyróżniać na tle reszty, tak jak za życia, kiedy codziennością było wytykanie ich palcami i izolowanie się od takich grup.

cmentarz

Autor: alljengi
Źródło: http://www.flickr.com
Faktem jest, że teraźniejsze czasy dają nam możliwość przebierania w płytach nagrobnych, ozdobach i ornamentach do upadłego. Jednakże warto pamiętać, że znacznie większą wagę ma prawdziwa żałoba i głęboki smutek po śmierci bliskiej osoby, a wystawienie najbardziej ozdobnego nagrobka nie zastąpi szczerej tęsknoty, która nie ma swojej ceny.